World Wide Web Protokolü 25 Yaşında

Görsel: Wikipedia.org civarındaki ağ (2004)


 

İnternet’in, geniş kitleler tarafından kullanılabilmesini sağlayan ve ona interaktif yetenekler kazandıran World Wide Web protokolü, 25 yaşına girdi.

Tim Berners-Lee tarafından CERN araştırma merkezinde 20 Aralık 1990 yılında yayına giren ilk Web sitesi, teknik olarak herkese açık bir kaynak olmaktan öte Web’in temelini oluşturan hypertext teknolojisinin nasıl çalıştığını gösteren bir demo sayfasıydı.

Web sayfası bir sene sonra ise halka açık hale geldi ve dünyanın her yerinden internet erişimi olan araştırmacılar sayfaya bağlanarak Hypertext’i öğrenmeye başladılar.

Tim Berners-Lee, bugün kurucusu olduğu World Wide Web Consortium’umun danışmanlığını yapmayı sürdürüyor. Aynı zamanda internet üzerinde devlet kontrolüne karşı sivil girişimleri destekliyor. CERN ise artık İnternet’i geliştirmek için çalışan bir kurumdan öte parçacık fiziği alanında çalışan dünyanın en büyük laboratuvarına dönüştü.

www

WWW Hakkında

World Wide Web (kısaca WWW veya Web), İnternet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemidir. Bu dokümanların her birine Web sayfası adı verilir ve Web sayfalarına İnternet kullanıcısının bilgisayarında çalışan Web tarayıcısı adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla erişilir. Web sayfalarında metin, imaj, video ve diğer multimedya ögeleri bulunabilir ve diğer bağlantı ya da link adı verilen hiper-bağlantılar ile başka Web sayfalarına geçiş yapılabilir.

İnternet ve Web terimleri aynı olguyu tanımlamaz. Zira Web sadece İnternet üzerinde çalışan bir servistir. Web kavramı,CERN’de bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Lee’nin HTML adlı metin işaretleme dilini geliştirmesiyle oluşmuştur. Bugün de kendisinin başkanı olduğu W3C (World Wide Web Consortium) tarafından standartları belirlenmektedir.

Tim Berners-Lee Hakkında

1989’da CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ (WWW) olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuş olan bilgisayar profesörüdür.

Web’in babası kabul edilir. Aynı zamanda ilk Ağ tarayıcısı yazılımını, 1990 yılında, geliştirmiştir. 1994 yılında Ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C’yi kurmuştur, halen de başkanlığını yapmaktadır.

İnsanlık kültürüne katkılarından ötürü 2004 yılında kendisine İngiltere Kraliçesi tarafından sör (sir) ünvanı verilmiştir. 1955 yılında Britanya’da doğdu.  Oxford Universitesine gitti ve Fizik dalında diplomasını aldı. HTML kodunu daha çok tanıtabilmek için John Pool’s Image kampanyasında işe girdi. 2004 yılında Southampton Üniversitesinden kendine sunulan araştırma pozisyonunu kabul etti.Ancak şu an İngiltere başkanı Gordon Brown’in isteğiyle ingiliz hükümetinin İnternet projesi üzerinde çalışmakta.

Kendisi şu anda World Wide Web Consortium’un (W3C) başkanı, MIT’de kıdemli araştırmacı ve Southampton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri profesörüdür. Ünlü Sözü ; “İnternet’teki gezintiniz Dünyayı etkiliyor”

Yorumlar

yorumlar

Post source : vikipedi, techinside, dağ medya

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.