Vegan hükümlü Osman Evcan’ın açlık grevi kazanımla sonlandı

Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan vegan hükümlü Osman Evcan, taleplerinin kabul edilmesiyle açlık grevini 40. gününde sona erdirdi. Kocaeli’de bulunan Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan tutuklu vegan hükümlü Osman Evcan beslenme hakkı cezaevi yönetimi tarafından keyfi olarak engellendiği için 10 Kasım’dan beri sürdürdüğü açlık grevini taleplerinin kabul edilmesiyle sona erdirdi.

Evcan 2011 yılında 43 gün süren açlık grevi eylemi sonucunda cezaevlerindeki tüm vegan-vejetaryen tutuklular için vegan-vejetaryen yemek hakkı kazanmış ve bu hakkı çıkarılan yönetmelikle garanti altına aldırmıştı.

Evcan geçen süre içerisinde mücadelesini bir adım ileriye taşıyarak hazırlanan vegan-vejetaryen yemeklerin taze ve mevsimsel sebzelerle yapılmasına ek olarak dışarıdan vegan gıda da almanın önündeki engelleri kaldırmak için 26 Haziran’da son bulan 33 günlük bir açlık grevi eyleminde daha bulunmuş ve kazanmıştı.

Evcan, beslenme hakkı cezaevi yönetimi tarafından keyfi olarak engellendiği için 40 gündür açlık grevinde olan Evcan’ın talepleri kabul edildi.

Cezaevi savcısı ile bugün yaptığı iki saatlik görüşme sonucunda tüm taleplerinin kabul edilmesiyle anarşist Evcan süresiz açlık grevini sona erdirdi.

Veganlık Nedir?

Veganlık ya da veganizm, çeşitli nedenlerle hayvan kökenli gıdaları ve diğer hayvansal ürünleri[1] kullanmayı reddetme. Bazen “sıkı vejetaryenlik” diye de adlandırılır. Vegan kişiler, hayvan kullanımı yoluyla elde edilen gıdaları, giyecekleri ve diğer tüm yan ürünleri kullanmayı reddetmektedir.

1944 yılında, The Vegan Society’nin kurucularından Donald Watson[3] veganlığı şu şekilde tanımlıyordu: “Veganlık hayvanlar alemine dair sömürü ve zulmün tüm biçimlerini dışlamanın ve yaşamı gözetmenin yoludur. Et, balık, kümes hayvanı, yumurta, bal, hayvansal süt ve türevlerini dışlayıp bitkiler aleminin ürünleriyle yaşamak ve tamamen ya da kısmen hayvanlardan üretilen tüm ticari malların alternatiflerini kullanmak şeklinde pratiğe dökülür.”

Veganlık, en basit tanımıyla, hayvan kullanımını ve hayvansal herhangi bir ürünü tüketmeyi reddetmektir. Veganlar, hayvanlardan türetilen, dolayısıyla üretilmesi için hayvanların kullanıldığı yiyecek ürünlerini tüketmediği gibi, yapımında deri, kürk, kemik, jelatin, yün (koyun yünü, kaşmir, angora), ipek gibi hayvansal maddelerin kullanıldığı yiyecek dışı maddeleri de kullanmaz, giyimlerinde pamuk ve keten gibi bitkisel ya da akrilik gibi sentetik kumaşları kullanırlar. Hayvanlar üzerinde test edilen ve lanolin, propolis gibi hayvansal ürünler içeren kozmetik ve ev temizliği ürünleri de bunlara dahildir. Bunlara ek olarak veganlar, hayvanların kullanıldığı eğlence biçimlerine (sirk, boğa güreşi, hayvanat bahçesi,at yarışı vs.) katılmaz.

Veganlığın yaygınlaşması sonucu büyük metropollerde artık sadece vegan yemekler sunan restoranlar bulunabilmekte, mönülerinde bazı yemeklerin vegan olduğunu belirten restoranların sayısı artmakta, vegan süpermarketler açılmaktadır. (vikipedi)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.