Irkçılık ve İnsan Merkeziyetçilik Üzerine Konuşma Düzenleniyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından düzenlenen çarşamba konuşmasında Yeryüzüne Özgürlük Derneği aktivisti, çevirmen  Güray Tezcan  23 Aralık’ta Irkçılık ve İnsan Merkeziyetçilik (Topyekün Özgürleşme Mümkün mü?) konulu sunum yapacak.

Konunun sağlıklı vegan beslenme, hayvan sevgisi ile ilgisi olmadığı uyarısının yapıldığı duyuru şöyle:
“Hitler milyonlarca Yahudiyi, Romanı, eşcinseli, engelliyi, sosyalisti kıyımdan geçirirken ikinci seçimini nasıl kazandı? Peki Auschwitz gibi imha kampı dizaynlarının Ford’un araba fabrikaları ve mezbahalar ile ne alakası var?”

“Bugün hâlâ fiilen kölemiz olan hayvan, en apaçık öteki olarak karşımızda duruyor; ancak ötekileştirmenin ve köleliğin tarihi hayvanla sınırlı değil; aksine, ancak bütün köleleştirmeleri ve ötekileştirmeleri birlikte ele alabilmek, tahakküm karşıtı mücadeledeki hedefimizi keskinleştirebilir.”

“Tahakkümün tarihi ve bugününe dair birçok meseleyi tartışacağımız, insan-hayvan ve doğanın topyekün kurtuluşu için kendimiz başta olmak üzere medeniyetin tüm parçalarını eleştireceğiz.”

“Yeryüzüne Özgürlük aktivisti ve Etin Cinsel Politikası kitabının çevirmenlerinden Güray Tezcan, yapacağı sunumda türcülüğün ırkçılık, cinsiyetçilik ve militarizmle bağlarına değinecek, ardından da hayvan özgürlüğünün bazı farklı pratiklerine yer verecek. Sunumun ardından soru-cevaplı forumda meselenin beraber tartışılması amaçlanıyor. Dikkat: Konu, sağlıklı vegan beslenme veya hayvan sevgisi değildir. “

Detaylar için tıklayınız 

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.bilgi.edu.tr/tr/haberler-ve-etkinlikler/haber/5659/carsamba-konusmalar-19-irkclk-ve-insan-merkeziyetcilik-topyekun-ozgurlesme-mumkun-mu/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.