Gazetecilerin kitaplarına toplatma kararı, para cezası

Gazeteci Hasan Cemal’in ‘Delila: Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri’, gazeteci Tuğçe Tatari’nin ‘Anneanne Ben Aslında Diyarbakır’da Değildim’ ile Müslüm Yücel’in “Abdullah Öcalan, Amara’dan İmralı’ya” kitaplarına toplatma kararı verildi. Ahmet Şık ise, kitabında Binali Yıldırım’a hakaret ettiği gerekçesiyle 4 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Gazeteci Hasan Cemal’in ‘Delila: Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri’, Tuğçe Tatari’nin ‘Anneanne Ben Aslında Diyarbakır’da Değildim’ ile Müslüm Yücel’in “Abdullah Öcalan, Amara’dan İmralı’ya” kitabının toplatılmasına karar verildi.

Cumhuriyet’ten Canan Coşkun’un haberine göre, Balıkesir, Hatay ve Siirt’te eşzamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlar sonrası KCK, YDG-H ve YPG üyesi oldukları iddiasıyla üç kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların üzerinde, aralarında Hasan Cemal’in, ‘Delila: Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri, Tuğçe Tatari’nin, “Anneanne Ben Aslında Diyarbakır’da Değildim” ile Müslüm Yücel’in “Abdullah Öcalan, Amara’dan İmralı’ya” kitapları çıktı.

Bu olay zabıtlara, “Şüphelilerin üzerinden PKK/KCK terör örgütünün görüşleri doğrultusunda yayın yaptığı ve suç unsuru taşıdığı değerlendirilen kitaplar çıktı” şeklinde geçirildi.

Daha sonra Gaziantep 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği, “Ele geçirilen materyaller üzerinde yapılan incelemede, terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasının yapıldığı, suç işlemek için alenen tahrikte bulunduğu, suçun ve suçlunun övüldüğü kanaatine varılmıştır” diyerek, Basın Kanunu’nun 25’inci ve Anayasa’nın 28’inci maddesi gereği toplatma kararı verilmesine hükmetti.

Tatari’nin avukatı Aslı Kazan Gilmore eserin sekiz baskı yaptığını hatırlatarak, karara itiraz edeceklerini ifade etti.
Gazeteci Ahmet Şık’a ise ‘Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda’ adlı kitabında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a hakaret ettiği gerekçesiyle dört bin lira manevi tazminat cezası verildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.