Tahir Elçi’nin Öldürülmeden Önceki Yeni Görüntüleri Ortaya Çıktı

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürüldüğü, 2 polisin de şehit olduğu olayla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı.

Görüntülerde Dört Ayaklı Minare’nin önündeki basın açıklaması yapan Elçi’nin yaşlı bir vatandaşı dinlediği sırada silah sesleri duyuluyor. Sesleri duyan Elçi, önce ‘Bu ne ya’ diyor ardından neler olduğuna anlamak için biraz öne çıkıyor. Bu sırada kayıtta olan kamera dönüp sokağa giren PKK’lıları çekiyor. Kamera ikinci kez döndüğünde Elçi’nin yere düştüğü anlaşılıyor.

Diyarbakır Emniyeti İstihbarat Şubesi’ne bağlı bir polis memurunun çektiği görüntülerde, Elçi’nin ilk ve son silah sesinin geldiği 24 saniyelik sürede vurulduğu anlaşılıyor. Bu arada, sokakta koşmakta olan iki YDG-H’linin arkasından ateş edildiği ve birer kurşunun iki saldırganın ayaklarının yanından sektiği görülüyor. Elçi’nin vurulma anını gören tek tanık, “Elçi, Dört Ayaklı Minare’nin ayakları arasında siper almaya çalışıyordu. Hendekler tarafına doğru sağa sola bakıyordu, o sırada yüz üstü düştü” dedi.

Elçi’nin yere düştüğü anı gören tek tanık, bir gazeteci oldu. Gazeteci olaydan bir gün sonra alınan ifadesinde, Gazi Caddesi’nde ilk silah sesleri geldiği sırada Elçi’nin yanında olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Kendimi korumak için diğer gazetecilerle birlikte bir aracın önünde siper aldık. Ben saldırganların bizim bulunduğumuz sokağa girip polise ateş ederek kaçtıklarını görmedim. Bizim yanımızda, bizi korumak için, güvenlik için gelen polislerin ateş ettiğini gördüm. Ben başka silah sesi duymadım. Ben en son gördüğümde Elçi, Dört Ayaklı Minare’nin ayakları arasında siper almaya çalışıyordu. Ben kendisine seslendim ancak beni duymadı. Elçi tam hendekler tarafına doğru sağa sola bakıyordu, o sırada yüz üstü düştü. Elçi silah seslerinden dolayı hendekler tarafına doğru hareketlenirken yüzü Dört Ayaklı Minare’ye dönük, sırtı duvara doğru dönük şekilde hendeklere doğru döndüğü sırada yere düştü. Elçi silahlardan korunmak için hendeklere doğru dönüp hareketlenmek üzereyken düştüğünü gördüm.” Gazeteci, çatışma sırasında çok heyecanlandığı ve böyle bir olay ilk defa başına geldiği için silah seslerinin nereden geldiğini tahmin edemediğini de söyledi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : Radikal, Dağ Medya, Zaman, Ajanslar, Twitter

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.