Basın Özgürlüğü ve Bağımsızlığın Daha İyi Koruması İçin “Erdoğan Hükümetine Baskı Yapılsın”

Basın meslek örgütü Dünya Gazeteler ve Haber Yayımcıları Birliği (WAN-IFRA), Türkiye hükümetinin bağımsız ve özgür medyaya sert tutumu ve saldırıların devam etmesi üzerine Türk basınıyla küresel dayanışmanın yenilenmesi için çağrı yaptı.

Dünya Gazeteler ve Haber Yayımcıları Birliği (WAN-IFRA) Yönetim Kurulu, önceki gün Fransa’nın başkenti Paris’te toplantı. Toplantıda Türkiye’deki basın özgürlüğü ve cezaevindeki gazeteciler ön plana çıktı. Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “Türk devletinin eleştirileri susturmak ve muhalif sesleri marjinalleştirme k için basına sistematik saldırı ve yıldırma politikası” kınandı. Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik saldırıların kasım seçimlerinin öncesinde yoğunlaştığına dikkat çekilen açıklamada, bu durumun da “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidardaki AKP’sine iktidar çoğunluğunu yeniden kazandırdığına” değinildi. Söz konusu saldırgan tutumun devam etmesinin Türkiye toplumunun demokratik temellerinin altını oyduğunu da beliren WAN-IFRA, bunu da ‘alarm verici’ olarak nitelendirdi.

 

AK Parti Hükümeti’nin bağımsız medyaya saldırılara son vermesi için 31 Mayıs’ta yaptıkları çağrının kulak ardı edildiğini belirten WAN-IFRA Yönetim Kurulu, yaz aylarında ise devletin aynı fikirde olmadığı gazetecileri terörle suçlamaya başladığını vurguladı. Gazetecilere sürekli açılan davalar ve polisin medya kuruluşlarına yaptığı baskınların da basın sektöründe korku ve yılgınlık atmosferi oluşmasına katkı sağladığı belirtildi. Terör suçlamasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan VICE News muhabirlerine mihmandarlık yapan Mohammed İsmael Rasool’un 100 gündür hapise olduğuna dikkat çekildi ve serbest bırakılması istendi. Açıklamada Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a yapılan saldırı ile Hürriyet binasına saldırıyla ilgili kapsamlı ve tarafsız soruşturma yürütülmesi ve hükümetin de bu tür saldırılara müsamaha göstermeyeceğine dair güçlü bir mesaj vermesi istendi.

Yetkililerin şu ana kadar böyle bir tutum takınmamasından üzüntü duyulduğu belirtildi. İpek Medya Grubu’na zorla kayyum atanması ve kuruma hükümet sempatizanlarını n yönetici olarak görevlendirilmes i de kınandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ifade özgürlüğüne saygı gösterilmesi çağrısı yapan bir mektubu 1 Kasım seçimleri öncesinde gönderdiklerini hatırlatan WAN-IFRA Yönetim Kurulu, bu çağrıyı yineledi. Antalya’daki G-20 Zirvesi’ne eleştirel medyanın davet edilmemesini de kınadı. Hükümetin, farklı kesimlerden gazetecileri acımasızca baskı altında tuttuğunu belirterek şiddetle kınayan basın meslek örgütü, tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün de hemen serbest bırakılmasını istedi. WAN-IFRA, Türkiye’yi ifade özgürlüğüyle ilgili imzaladığı uluslararası sözleşmelerle belirlenmiş sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı ve uluslararası ortaklarından da basın özgürlüğü ve bağımsızlığını daha iyi koruması için “Erdoğan hükümetine baskı yapmalarını” istedi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.wan-ifra.org/, Dağ Medya, Hürriyet

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.