401 Milyar $ Silah Satışından Elde Edilen Gelirin %80’i Batı Avrupa ve ABD Şirketlerinin Kasasına Girdi

Grafik: 2014 yılındaki küresel silah satışları yüzde 1.5 azalarak 401 milyar dolar olarak gerçekleşti./ @ aljazeera.com.tr


 

İsveç merkezli Uluslararası Barış Araştırmaları Ensititüsü’nün yayınladığı yeni rapora göre, 2014’te, 401 milyar dolarlık silah satışından elde edilen gelirin yüzde 80’i Batı Avrupa ve ABD şirketlerinin kasasına girdi. Rus şirketler satışlarını yüzde 50’ye yakın artırdı. Türkiye’den ise ASELSAN ve satışlarını yüzde 15 artıran TAI ilk yüze girdi.

2014 yılındaki küresel silah satışları yüzde 1.5 azalarak 401 milyar dolar olarak gerçekleşti. Stockholm merkezli Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) raporuna göre 401 milyar dolarlık satıştan elde edilen gelirin yüzde 80’i Batı Avrupa ve ABD şirketlerinin kasasına girdi.

ABD’li Lockheed Martin en büyük silah sağlayıcı şirket oldu. Lockheed Martin, satışlarını yüzde 3.9 artırarak 37.5 milyar dolarlık silah sattı.

SIPRI araştırmacısı Siemon Wezeman, ABD ve Batı dışındaki şirketlerin satışlarında yüzde 50 artış yaşandığını belirtirken, bu pazarda Rusya’nın payının da büyük olduğunu vurguladı. Wezeman, “Rus şirketler, ulusal askeri harcamalar ve ithalatın getirdiği dalgayla yükselişte” dedi.

Listedeki 11 Rus şirketi, satışlarını yüzde 48.4 artırdı. Wezeman Rusya’nın Sovyet döneminden beri, Suriye’ye silah sattığını belirtirken, iç savaşta ekonomisi çöken rejimin artık Rusya’da fazla silah alamadığını söyledi.

Rusya’nın iç savaşa sürüklediği Ukrayna’nın silah satışları ise yüzde 37.4 oranında düştü. İlk yüze giren iki Türk şirketten ASELSAN satışlarını yüzde 5.6 artırsa da sıralamada 66’dan 73.lüğe geriledi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) de ilk yüze 89 numaradan girdi. TAI satışlarını yüze 15.1 artırdı.

SIPRI araştırmacısı Siemon Wezeman, Türk şirketlerin durumuyla ilgili olarak, “Türkiye daha çok kendi kendine yetmenin peşinde ama ithalat girişimciliği sayesinde ASELSAN ve TAI’nin gelirleri arttı” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : AFP, aljazeera.com.tr, Dağ Medya

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.