2015 Açık Veri Endeksi Açıklandı|Türkiye Temel Devlet Verilerinde Yüzde 37 Açık


Open Knowledge’ın yayınladığı 2015 Açık Veri Endeksi, dünya genelinde pek çok ülkenin temel bilgileri vatandaşlarına ve iş dünyasına yeterince açmadığını gösteriyor.

Açık verideki potansiyel faydanın 1 trilyon doların üzerinde olduğu öngürülüyor ancak yavaş ilerleyen süreç bu önemli fırsatın yok olma riskini de doğuruyor.

Endekse göre Tayvan açık veride başı çeken ülkeler arasında. Yüzde 78 ile devlet veritabanının kayıtlara  göre en açık olduğu ülkenin 2014 endeksinde 11. sırada olduğu, bu yıl ise birinci sıraya çıktığı görülüyor.

Britanya, Danimarka, Kolombiya ve Finlandiya da açıklıkta listenin başına olan ülkeler arasında.

Türkiye yüzde 37 açık

Türkiye temel devlet verilerinde yüzde 37 açık  ve listede  47.sıraya yer alıyor.

Ayşegül Engür ve  Pınar Dağ  katkısıyla  tamamlanan endeksin Türkiye bölümünde ise devlet harcamaları  bölümü geçen yıl da olduğu gibi yine  yüzde 10 seviyesinde açık. Türkiye İstatistik Kurumu verileri ise geçen yıl olduğu gibi yine yüzde 85 ile listede verilerin en açık olduğu devlet kurumu olarak yer alıyor. Yüzde 70 ile hava kirliliği verileri ve devlet bütçesi verileri de açık gözüküyor.

Açık Veri Endeksi 2015 Türkiye Bölümü Ekran Görüntüsüdür /http://index.okfn.org/

Açık Veri Endeksi 2015 Türkiye Bölümü Ekran Görüntüsüdür /http://index.okfn.org/

En Altta Yüzde 3 İle Myanmar Yer Alıyor

Listenin en altında ise Saint Kitts ve Nevis Federasyonu ( Karayipler’deki Leeward Adalarında bulunan iki adadan oluşan federal bir ülke), Libya, Suriye yer alırken, en alttan ise verileri sadece yüzde  3  olan Myanmar yer alıyor.

Endex Nasıl Oluşturuluyor 

Açık veri endeksi hükümetler tarafından yayınlanan (veritabanları) içerikler üzerinden hazırlanan kriterler baz alınarak ölçülüyor. Örneğin işsizlik verileri, GSYİH verileri ulusal istatistik  kurumunda yer alıyor mu, güncel mi, aylık olarak yükleniyor mu, nüfus verileri yılda bir güncelleniyor mu? vb. kriterler üzerinden ölçülüyor  açıklık.

Verisetleri kriterlere uygun ise aşağıdaki 9 soru üzerinden ne kadar açık olup olmadığı puanlanıyor:

1-Veri mevcut mu?
2-Veri dijital formda mı?
3-Kamuya açık mı?
4- Veri ücretsiz olarak kullanılabilir mi?
5-Veri çevrimiçi olarak mevcut mu?
6-Makineokunabilirlik
7-Veri toplu olarak mevcut mu?
8-Veriler Açık Lisanslı mı?
9-Veri güncel ve tarih bazlı güncelleniyor ve sağlanıyor mu?

Açık Veri Endeksi Gazeteciler İçin İyi Bir Kaynak  Deposu

Endeks gazeteciler için oldukça yararlı bir veri kaynağı konumunda. Ulaşılamayan ya da araştırması yapılan bir konu, habere yönelik verilerin açık olup olmadığına hızlı yanıt vermede önemli bir veriseti kaynağı. Ayrıca verisetleri ile bağlantı kurmak ve verilerin konuşmasını sağlamak için CSV ve JSON formatlarında da endeksi buradan indirebilirsiniz.  Ayrıca API da mevcut.

2014 Açık Veri Endeksi Haberi İçin Tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.