Doğruluk Payı: Çevre ve Şehircilik Bakanının Paris Konuşması Gerçekleri Yansıtmıyor

Paris İklim Zirvesi’nde Pazartesi günü bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı‘nın ifadeleri Doğruluk Payı tarafından değerlendirildi ve bakanın açıklamaları hatalı bulundu.

Bakan Sarı, konuşmasında aynı zamanda Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele için Birleşmiş Milletlere teslim ettiği Ulusal Katkı Niyet Beyanı’nın gerekçelendirmesini yaparken “Ekonomik olarak yılda ortalama yüzde 5 büyüyen ve enerji talebi her yıl yüzde 6 artan Türkiye’nin bu kadar iddialı bir hedef vermiş olması iklim değişikliği ile mücadeleye vermiş olduğu önemi göstermektedir” demişti.

Siyasilerin doğrunabilir, sayılara dayalı söylemlerini analiz eden Doğruluk Payı ise Bakan’ın verdiği bu rakamların hatalı olduğunu iddia eden bir analiz yayınladı.

Doğruluk Payı’nın yaptığı analize göre 2000-2013 yılları arasında enerji talebimiz yüzde 3.8 artarken, aynı yıllarda ekonomimiz ise yüzde 4.4 büyüdü. Bu yüzden Doğruluk Payı, Bakan konuşmasını hatalı buldu.

Doğruluk Payı, analizinde Bakan Fatma Güldemet Sarı’nın, 2030 yılında (hiçbir azaltım önlemi alınmadan hazırlanmış) referans senaryoya göre emisyon oranını yüzde 21 oranında azaltmayı hedefleyen Türkiye’nin bu hedefi belirlediği süreçte yıllık enerji talebinin yüzde 6 oranında arttığını, ekonomik büyümesinin ise yüzde 5 olduğunu iddia ettiğini belirttikten sonra bu iddiayı Uluslararası Enerji Ajansı’ndan (IEA) ulaştığımız bilgilerle kıyasladıklarını ifade etti. Bu kıyaslamanın ardından ise şun açıklamayı yaptı, “İklim politikalarının uzun yıllar neticesinde hazırlandığını hesaba katarak 2000 yılını başlangıç olarak seçtik. IEA’nın verileri Türkiye’deki nihai enerji tüketimin 2000-2013 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 3,8 oranında arttığını gösteriyor. IEA’nın sitesinde 2014 ve 2015 yıllarına dair veriler yok. Ancak enerji talebinin bakan Sarı tarafından iddia edildiği gibi yüzde 6 oranında artmış olması için 2014-2015 yıllarında ortalama olarak yüzde 21 civarında bir artış olması beklenirdi ancak bu kadar kısa sürede böylesi bir artış mümkün değil.”

Doğruluk Payı analizini, “Sonuç olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın iddiasında enerji talebindeki artış miktarı açısından fazlasıyla abartı varken, ekonomik büyüme açısından resmi rakamlara yakın olması nedeniyle büyük ölçüde doğruluk payı yoktur.” şeklinde noktaladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın COP21 Paris İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşmaya dair Doğruluk Payı tarafından yapılan analizin detayına bu link üzerinden erişim mümkün.

Yorumlar

yorumlar

Post source : Dağ Medya, https://yesilgazete.org/blog/2015/12/09/dogruluk-payi-cevre-ve-sehircilik-bakaninin-paris-konusmasi-gercekleri-yansitmiyor/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+YesilGazete+%28Yesil+Gazete%29

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.