Düşürülen Rus Savaş Uçağının Karakutusu Putin’de

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye tarafından düşürülen Su-24 tipi uçağın kara kutusunun incelenmesinin uçağın kesin rotasını, düşüş anındaki yerini ve hain saldırının nerede yapıldığını belirleyeceğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Türk jetler tarafından Suriye’de düşürülen Rus bombardıman uçağının bulunan karakutusunu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e sundu.

Şoygu, Putin ile yaptığı görüşmede, “Pilotumuzu kurşuna dizen militanların üslendiği bölgede aktif çalışmalar yürüttük. Bu çalışmanın sonucu, bu topraklar Suriye ordusu özel timi tarafından militanlardan arındırıldı. Suriyeli askerler, bölgeyi tararken uçağımızın düştüğü yeri tespit etti” açıklamasında bulundu.

Militanların bu bölgeyi acil şekilde terk ettiğini belirten Rus bakan, “Uçaktan hiçbir şey çalamadılar. Uçağın düştüğü yerde parametrik uçuş bilgileri kayıt cihazı tespit edildi. Hemen buraya getirdik” diye konuştu.

Rusya lideri Vladimir Putin, Türk jetler tarafından düşürülen Su-24 uçağının karakutusunun ancak uluslararası uzmanların eşliğinde açılmasını talep etti.

Devlet Başkanı, “Şimdilik açmamanızı rica ediyorum. Ancak yabancı uzmanlarla birlikte açılmasını ve her şeyin titizlikle kayda geçirilmesini rica ediyorum” dedi.
Karakutudan elde edilecek bilgilerin uçağın yörüngesini ve vurulduğu an nerede bulunduğunu net bir şekilde belirlemeye yardımcı olacağını belirten Putin, “Anladığım kadarıyla parametrik kayıt cihazı, Su-24’ün kalkıştan vurulduğu ana kadarki yörüngesini, hızını, yüksekliğini, havadaki tüm manevralarını net bir şekilde anlama fırsatını verecek” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Bu haince saldırının nerede yapıldığını anlayabileceğiz” diye ekledi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.