‘Akkuyu Nükleer Santrali Askıya Alındı’ İddiası

Reuters haber ajansına konuşan Türkiye’den yetkililer, Rus nükleer enerji şirketi Rosatom’un Akkuyu’da inşaatı devam eden nükleer santral projesini askıya aldığını söyledi.

Rosatom’un 20 milyar dolar değerindeki santral projesi sözleşmesini feshetmediği, ancak projenin durdurulduğu da belirtiliyor.

Reuters’a bilgi veren kaynaklar sözleşmede tek taraflı fesih durumunda gündeme gelecek ağır şartlar olduğu gerekçesiyle Rosatom’un askıya alma yoluna gittiğini da ifade ediyor. CNN Türk televizyon kanalına bilgi veren Enerji Bakanlığı kaynakları ise şu ana kadar Bakanlığa herhangi bir bildirimde bulunulmadığını ifade etti.

Ancak Rus haber ajansı Interax’a konuşan Rus yetkililer, projenin planlandığı şekilde ilerlediğini ve herhangi bir askıya alma durumunun söz konusu olmadığını ifade etti.

Interfax haber ajansı, Rosatom’un ise iddialarla ilgili açıklama yapmayı reddettiğini belirtti. Akkuyu Nükleer AŞ de konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti.

Mersin’in Akkuyu bölgesinde inşaatı başlayan nükleer santral projesi için 2013 yılında Rusya’yla anlaşma imzalanmıştı.

Anlaşma kapsamında Rosatom’un Akkuyu’da 4 adet 1200 megawatt gücünde reaktör inşa etmesi öngörülüyordu.

Proje kapsamında ilk reaktörün 2019’da faaliyete geçmesi bekleniyordu. Ancak santral için talep edilen ÇED raporlarının hazırlanmasının zaman alması ve Rosatom’un finansman bulma sorunları projenin hedeflenen takvimin gerisinde kalmasına yol açmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.