İnsan Hakları Film Günleri Başlıyor

10 Aralık Uluslararası İnsan Hakları Günü çerçevesinde, İnsan Hakları Film Günleri’nin bu yıl üçüncüsü gerçekleşiyor. Aralarında Fransız yapımlarının da olduğu Avrupa film ve belgeselleri İstanbul Fransız Kültür Merkez’inde gösterilecek.

Gösterim tarihleri : 9 aralık – 19:00

Insan – Yann Arthus Bertrand

“İnsan”, dünyamızla ilgili hikayeleri ve görüntüleri bir arada toplamakta, insan olmanın anlamına dair derin incelemelerde bulunmaktadır. Sevgi ve mutlulukla bezenmiş bu hikayelerle ve aynı zamanda nefret ve şiddetle “İnsan”, bizi diğerle yüzleştirerek yaşamımızı sorgulamaya davet ediyor. Gündelik olayları ele alan hikayelerden dünyanın en çarpıcı yaşamlarına kadar, bu etkileyici karşılaşmalar ender görülen bir samimiyeti paylaşmakta ve kim olduğumuzun altını çizmekte, karanlık yanımızı aynı zamanda en asil yanımızı ve evrensel olanı bize göstermekte. Daha önce görülmemiş havadan çekimler ve muhteşem müzikler kullanılarak Dünya bize en güzel haliyle yansıtılmakta. Human, insanın durumunu kabullenmemizi ve varlığımızın anlamını düşünmemizi sağlayan siyasi ağırlıklı bir çalışma.

Film Türkçe altyzılı gösterilecektir.

Gösterim tarihleri : 11 aralık – 19:00

Biz dostuz – Hubert Sauper

2011 yılında Sudan’ın Müslüman Kuzey ve Hıristiyan Güney olarak ayrılması uzun süreli bir iç savaşın bitmesini sağladı. Ancak her iki Afrika ülkesinde de başka bir savaş başladı; doğal kaynaklar ve maden zenginlikleri üzerine bir savaş.
Batı’dan ve Çin’den gelen yatırımcılar değerli toprakları ele geçirmek için hükümetlere rüşvet veriyor ve uluslararası kurumlar da bunu görmezden geliyor. Bu filmde, Afrika’nın sömürgeleştirilmesinden doğan travmalar, etnik ve dini savaşlar, köleliğin modern formları gözler önüne seriliyor, Afrika’nın zulümlerle dolu tarihinin nasıl tekrarlandığı anlatılıyor.

Film Türkçe altyzılı gösterilecektir.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.