Abolisyonist Vegan Hareket’ten “Pazartesi” İçin Fikir

Abolisyonist Vegan Hareket’ten, Pazartesi günleri ve “Etsiz” kampanyalarına katılan naveganlarla kurulabilecek diyaloglara dair fikir önerileri sundu.

Hareket, “Bugünün Etsiz Pazartesi olduğunu düşünen ve bu sebeple bugün “et yemediğini” söyleyen navegan bir arkadaşımıza nasıl cevap vermeliyiz?”  sorusunu şöyle yanıtlıyor:

“Eğer ona bu yaptığının harika bir şey olduğunu, hepimizin hayvanların durumunu düzeltmek için elimizden geleni yapmamızın gerektiğini ve Pazartesileri et yememenin bunun için iyi bir yol olduğunu, üstelik bunu yaparak hem hayvanlara, hem çevreye hem de kendi sağlığına faydalar sağladığını söylersek yanlış yapmış oluruz.”

Çünkü:

“1. Hayvan eti ile hayvanların hakları gasp edilerek elde edilen diğer ürünler arasında bir fark yoktur. Pek çok kişi beslenmelerinden hayvan etini çıkarttığında onun yerini daha fazla hayvansal peynirle, yoğurtla vs. doldurur.”

“2. Hayvansal ürünleri haftada bir gün tüketmemek, diğer günlerde gerçekleşen tüketimi haklı çıkartmaz. Aksine, yanlış olduğuna dair bir fikrimizin olduğu bir davranışı neden diğer günlerde sürdürelim ki?”

“3. Hayvansal ürün kullanımını azaltarak hayvanlara yardım ettiğimizi düşünmek yanıltıcıdır. Düşünün ki, haftada 7 kediyi öldüren birisi artık 6 kedi öldürmeye karar vermiş olsun. Onun her hafta 1 kediye yardım ettiğini düşünür müydük? Yapması gereken 7 yerine 6 kedi öldürmek değil, kedileri ve diğer hayvanları öldürmemektir, öyle değil mi? Neden söz konusu tavuklar, koyunlar, inekler, balıklar, arılar olduğunda durum farklı olsun ki?”

“4. Üstelik bu tarz kampanyalara katılmak pek çok kişide hayvanlara dair üstlerine düşeni yaptıkları yönünde bir ilüzyon oluşturarak gerçekten yapmaları gerekeni yani vegan olmayı ertelemelerine ve böylece hayvanlara kullanmaya devam etmelerine sebep oluyor. Bundan zarar gören, öldürülen hayvanlar için geri dönüş olmayacak.”

“Pazartesi” için Bir FikirBugünün Etsiz Pazartesi olduğunu düşünen ve bu sebeple bugün “et yemediğini” söyleyen…

Posted by Abolisyonist Vegan Hareket on 7 Aralık 2015 Pazartesi

“5. Ve dahası, navegan arkadaşımıza doğruları bildiğimiz halde söylemezsek, onun daha iyisini yapamayacağına kendi kendimize karar verip, onu desteklemek adına yanlış olan davranışını teşvik edersek sadece hayvanlara değil arkadaşımıza karşı da haksızlık etmiş oluruz. Herkesin vegan olmakla yükümlü olduğunu ve vegan olmanın kolay olduğunu bilmeye hakkı var.”

“Peki bu arkadaşımıza ne demeliyiz? Şu cevaba ne dersiniz:”

“Bunu hayvanları önemsediğin için yapıyor olmalısın. Fakat bilmelisin ki, eğer hayvanların bizim için bir önemi varsa onlara hiçbir gün ve hiçbir şekilde zarar vermemeliyiz. Diğer hayvansal ürünler de tıpkı et gibi onların köleliğine ve ölümüne yol açıyor. Üstelik bu kullanımları hayatımızdan çıkartmak gerçekten kolay. Hiçbir geçiş sürecine, küçük adımlara vs. ihtiyacın yok. Hemen bugün bunu yapabilirsin. Örneğin ben veganım, hiçbir hayvansal ürün kullanmıyorum. Sana ihtiyaç duyduğun tüm bilgi ve pratikler için yardımcı olmaya hazırım.”

“Böylece veganlık hakkında anlamlı bir diyaloğa başlayabilirsiniz. Belki yeni refahçı bir kampanyaya katılarak başladığı günü hayvanlar için doğru olanı yaparak sonlandırmasına, hayatının geri kalanını vegan olarak geçirmesine yardımcı olmuş olursunuz. Biliyorsunuz ki, bunun hayatında verdiği en iyi karar olduğunu söyleyecek.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.