Kürkçü Başbakanlığa Sordu:”IŞİD/DAİŞ Petrolü’nün Ana Güzergahı Türkiye Mi?”

Kürkçü, Başbakanlığa verdiği soru önergesinde Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov’un, “Suriye’den yasadışı şekilde satılan petrolün ana güzergahı Türkiye” iddialarını sordu.

Önerge şöyle;

“28.07.2015 tarihinde 7/329 esas numaralı, tarafınıza verdiğimiz yazılı soru önergesinde; üst düzey IŞİD/DAİŞ lideri ve IŞİD/DAİŞ’in petrol kaçakçılığından sorumlu yöneticisi Ebu Sayyaf’ın ABD yetkililerine verdiği ifadesinin İngiltere’de yayımlanan The Observer gazetesinde yayınlandığını belirtmiş ve Türkiye’nin Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) petrol ticaretine kolaylık sağladığının iddia edildiğini ifade etmiştik. Bu habere göre, IŞİD’in en önemli gelir kapılarından biri olan karaborsa petrolün en önemli alıcısın Türkiye olduğu iddia ediliyordu.”

“Yine aynı haberin detayında Ebu Sayyaf’ın karargahında ele geçirilen istihbaratın içeriğini bilen Batılı bir yetkili, Türk yetkililer ile IŞİD arasındaki doğrudan temasların artık ‘inkar edilemeyeceğini’ ifade etmişti. Yüzlerce flaş bellek ve belgenin ele geçirildiğini söyleyen yetkili, ‘Tüm belgeler analiz ediliyor. Ancak aradaki bağlantılar şimdiden o kadar açık ve net ki Ankara ile aramızdaki politikalara ciddi tesiri olabilir’ ifadeleri yer almaktaydı. Bu yazılı soru önergemize cevap verilmeyerek “hükümsüz” olarak işlem görmüştür.”

“02.12.2015 tarihinde yaptığı basın açıklamasında Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov, “Suriye’den yasadışı şekilde satılan petrolün ana güzergahı Türkiye” diyerek şu açıklamaları kamuoyuna yapmıştır: “IŞİD kontrolündeki bölgelerden Türkiye’ye yapılan petrol ticaretinin üç ana güzergahını belirledik. Suriye ve Irak’taki yasal sahiplerden çalınan bu petrollerin ana tüketicisi, Türkiye’dir. Verilere göre bu yasa dışı ticarete Türkiye’nin üst düzey siyasi yönetim kadrosu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesi karışmıştır. Bölgede komşu ülkelerden petrol çalan Türk elitleri ve çetelerden oluşan ortak bir ekip çalışıyor. Binlerce tankerden endüstriyel nitelikte çok büyük boyutta petrol, boru hatlarıyla Türkiye’ye ulaştırılıyor. IŞİD’in kontrolündeki bölgelerden Türkiye’ye sokulan petrolün bir bölümü iç pazara sunuluyor. Petrolün bir bölümü de gemilere yüklenip işlenmek üzere Türkiye sınırları dışına çıkarılıyor. Ana petrol sevkiyat rotalarından biri Türkiye sınırı yakınında. Petrol sevkiyat rotası Suriye’nin doğusundan başlayıp Türkiye’ye gidiyor ve Batman’daki bir rafineride sona eriyor.””

Gerekçeler ise şöyle:

“1- 28.07.2015 tarihli 7/329 esas numaralı soru önergemize zamanında yanıt verilmemesinin sebebi nedir? Soru önergesinde ve basında yer alan haberle ilgili hükümetiniz açıklama yapmamıştır. Bu konuda kamuoyunun bilgilendirilmemesinin sebebi nedir?”

“2- Türkiye Cumhuriyeti devleti veya hükümeti herhangi bir şekilde IŞİD/DAİŞ terör örgütü ile petrol alışverişi yapmış ya da yapılmasına yardımcı olmuş mudur?”

 “3- 28.07.2015 tarihinde verdiğimiz soru önergesinde geçen haberde Ebu Sayyaf’ın karargahında elde edildiği iddia edilen “yüzlerce flaş bellek ve belge”nin içeriği hakkında Türkiye Cumhuriyeti devlet yetkililerinin bilgisi var mıdır? Var ise bu belgelerin içeriği nedir?”

“4- Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Anatoly Antonov’un iddiaları doğrultusunda Türkiye’ye IŞİD/DAİŞ kontrolü altında bulunan bölgelerden TIR, kamyon benzeri taşıtlarla veya boru hattı yoluyla herhangi bir petrol sevkiyatı olmuş mudur?”

“5- Batman rafinerisinde, orada çıkarılan petrol dışında işlenen veya sevkedilen petrol bulunmakta mıdır? Bulunmakta ise sözkonusu petrol hangi ülkeden alınmaktadır?”

“6-  Yine aynı iddialara göre işlenmek üzere Türkiye üzerinden gemilerle sevkedilen petrol var mıdır? Var ise bu petrol hangi ülkelerden alınmakta, hangi ülkelerde işlenmektedir?”

“7- Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov’un iddia ettiği petrol ticareti ile ilgili olarak hükümetiniz herhangi bir araştırma başlatmış mıdır? Bu iddiaların gerçek olup olmadığı konusunda uluslar arası kamuoyuna açıklamak üzere yürütülen bir çalışma yapmakta mıdır? Yapmakta ise bu çalışmanın içeriği nedir?”

28.07.2015 tarihli  7/329 esas numaralı soru önergesi: http://www2.tbmm.gov.tr/d25/7/7-0329s.pdf

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.