Çavuşoğlu-Lavrov Toplantısı|“İlk Görüşmede Sorunlar Aşıldı Demek Doğru Olmaz”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “İlk görüşmede sorunlar aşıldı demek doğru olmaz” dedi. Lavrov ise, Türkiye’den yeni bir şey duymadığını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türkiye dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belgrad’da düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) çerçevesinde bir araya geldi, görüşme 40 dakika sürdü.

Toplantı sonrası açıklama yapan Çavuşoğlu, “İlk görüşmede sorunlar aşıldı demek doğru olmaz. Farklı görüşler olması normal, açıklıkla konuştuk. Rus pilot için başsağlığı diledik. İki taraf da gerginliği tırmandırmak istemiyor. Umarım aklıselim kazanır” dedi.

Çavuşoğlu, Rusya’nın suçlamalarından vazgeçmesi ve sıcağı sıcağına alınmış kararları gözden geçirmesi temennisinde olduklarını belirterek, “Şu anda Rusya’ya karşı aldığımız ya da öngördüğümüz bir karar yok. Sabırla ilişkilerin düzelmesini bekliyoruz ama ömür boyu da böyle gitmeyeceğini bilmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu “24 Kasım’da Türkiye sınırının ihlali neticesinde meydana gelen olay, ortak düşmanımız DAEŞ’e karşı, teröristlere karşı yürüttüğümüz mücadele ile birbirine karıştırılmamalı” dedi.

Çavuşoğlu ayrıca, “Suriye’de beş yıldır süren çatışmalar tüm bölge için sorunlara yol açtı. Terör tehlikesinin boyutu arttı. Ankara’da, Paris’te saldırılar gerçekleştirildi, Mısır’da Rus uçağı düşürüldü. Bu saldırılar bizim güvenlik anlayışımızı da önemli ölçüde değiştirdi” dedi.
Çavuşoğlu’nun ardından, Lavrov’dan da açıklama geldi. Lavrov, Çavuşoğlu’ndan yeni bir şey duymadığını söyledi.

Suputnik’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın IŞİD ile yasadışı petrol ticareti konusunda bir Rusya vatandaşına işaret etmesini yorumlayan Lavrov, Erdoğan’ın bu suçlamayı Rusya’nın yasadışı petrol ticaretini gündeme getirmesinin ardından yöneltmesinin ilginç olduğunu vurguladı.

Lavrov, Türkiye halkını dost gördüklerini ifade ederek, “Türk halkını, Rus uçağının düşürülmesi için emir verenlerden ayrı tutuyoruz” dedi.

Türkiye-Suriye sınırının kapatılmasının gerekliliğini belirten Lavrov, “Sınırın kapatılması ancak havada ve karada faaliyet gösteren tüm tarafların çabalarını birleştirmesiyle mümkün olabilir” dedi.

ABD’de de sınırın kapatılması yönünde bir anlayış olduğunu belirten Lavrov, Suriye sınırının kuzeyinin kapatılması konusunda henüz net eylem planlarının belirlenmediğini ifade etti.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türkiye dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,, 24 Kasım’da Rusya uçağının Suriye sınırında düşürülmesinden bir gün sonra telefon görüşmesi yapmıştı.

Çavuşoğlu, “Rusya ile diyalog yoluyla bu sorunu, hatta krizi aşarız” demişti.

Lavrov da AGİT Dışişleri Bakanları toplantısı için gittiği Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Çavuşoğlu ile görüşebileceğini ama Çavuşoğlu’ndan yeni bir şey duyamazlarsa bunun kendileri için çok üzücü olacağını söylemişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.