1500 Yıllık Sütun Başlıklarına İşkence

Koç Üniversitesi’nin bahçesinde sergilenen 1500 yıllık Bizans sütun başlıkları küllük olarak kullanılıyor.Türkiye’de her gün hem yetkililer hem defineciler tarafından gerçekleşen kültür varlıkları tahribatı üniversitelere de sıçradı. Koç Üniversitesi’nde bazı kişiler, MS. 6. yüzyıl Bizans sütun başlıklarının üstünde sigara söndürüyor.

koç3

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nden koleksiyon olarak okula getirilen ve burada sergilenen tarihi başlıklar her sene müze denetimine tabi tutuluyor. Düzenli aralıklarla konservasyon çalışmasından geçirilerek Koç Üniversitesi’nin bahçesinde sergilenmekte olan Bizans sütun başlıkları, öğrencilerin zulmüne uğruyor.

koç1

Geçtiğimiz gün üniversite öğrencilerinin kurduğu Facebook sayfasında bir öğrencinin paylaştığı fotoğraflarla gözler önüne serilen tahribat, diğer öğrenciler tarafından da büyük tepki aldı. Bazı öğrenciler bunu yapan kişinin linç edilmesi(!) önerisi getirirken, bazıları da kamera kayıtlarından yapan kişinin bulunup gerekli cezayı almasını istedi.

Fotoğrafları Facebook’ta paylaşan öğrenci, okuldaki tarihi eserlerin üstünde sigara söndürülme olayının ilk defa olmadığını ve bu olayın sürekli tekrarlandığını söyledi.

koç5

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.