Türkiye’ye Getirilen İlk Hint Gergedanı Samir Yolda Yaralandı

Türkiye’nin ilk gergedanı Samir, 7 gün süren bir yolculukla İngiltere’den Darıca’ya getirildi. Ancak Samir’in vücudunda oluşan yaralar dikkat çekti. Genç hayvanın yolculuk sırasında, taşındığı kafese sürtünmesi nedeniyle yaralandığı belirtiliyor. Hayvanat Bahçesi’nin müdürü ise rahatça “Gergedan için bir zararı yok. Zamanla geçecek”ifadelerini kullandı.

Doğan Haber Ajansı’nın haberinde, Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Genel Müdürü Yücel Yılmaz, yaklaşık 2 yıllık çalışmanın sonucunda gergedanı getirdiklerini belirterek, “Türkiye’nin ilk gergedanı Samir’i getirip, parkımıza yerleştirdik. Tabi böyle söyleyince çok kolay oluyor. Yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda ve 7 günlük nakliye süreci sonucunda parkımıza ulaştı. Bulgaristan tarafındaki ufak problemlerden dolayı bir gün orada beklemek zorunda kaldı ama sonra bütün işlemlerini halledip buraya getirdik” dedi.

Nisan veya Mayıs ayında dişi bir gergedanı da hayvanat bahçesine getireceklerini söyleyen Yücel Yılmaz, “Samir 7 yaşında Hint Gergedanı. Diğer bir ismi zırhlı gergedan, 40 yaşına kadar yaşayabiliyorlar. Erkek bir hayvan, Nisan veya Mayıs ayında da dişisini de getirmiş olacağız. En büyük özelliği çoğu hayvan gibi nesilleri tükenme tehlikesi altında. Boynuzları yüzünden avlandıkları için yaşam alanlarının yok edilmesinden dolayı çok kıymetli bir hayvan. Diğer gergedanlardan farkı da derisinin yapısı ve tek boynuzlu oluşu. Diğerleri çift boynuzlu, bu tek boynuzlu. Derisi bir zırh görümünde ve kat kat bir yapıya sahip. Otçul bir hayvan. Özel hazırladığımız yemler, meyve, yonca ve yulaf gibi otlarla beslenecek” diye konuştu.

Yılmaz, Samir için 450 metrekarelik kapalı bir alan hazırladıklarını, ayrıca 3 dönüm açık alan bulunduğunu açıklayarak, şöyle konuştu: “Bütün standartların üstünde bir ortam hazırladık. Yani yaklaşık 1 milyon 200 milyon liralık bir masraftan sonra bu duyguyu hissettik. Ama hayvanı gördükten sonra her şeye değer. Çünkü çok özel bir hayvan. Kuvvetli bir hayvan olduğu için 3 tonun üstünde bir ağırlığı var, kaldığı yerde ona göre yapıldı. Günde 15 kilo hazır yem, 10 kiloya yakın meyve, 10 kiloya yakın yonca ve 7-8 dal ağaç ve yaprak vereceğiz. Günde yaklaşık 50 kilo yemek yiyecek”
Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Genel Müdürü Yücel Yılmaz, Hint gergedanının 7 günlük yolculuk sırasında özel kafesinde kendisini kafesin demirlerine sürtmesi sonucu vücudunda yaralar oluştuğunu belirterek, “Hint gergedanının derisi kat kat ve zırh görünümünde. Yolculuk sırasında kendisini sürtmesi nedeniyle yaralar oluşmuş. Ancak gergedan için bir zararı yok. Zamanla geçecek yaralar” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.