TÜBİTAK’ın Toplattığı Kitaplar Meclis Gündemine Taşındı

TÜBİTAK Başkanı’nın talimatıyla ‘yeniden yapılanma’ kapsamında ‘yerlilik ve kültürel uyum’ şeklinde açıklanan iki ‘kritere’ uymadığı gerekçesiyle piyasadan toplatılan ve imha edileceği belirtilen kitaplar TBMM gündemine taşındı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner verdiği yazılı soru önergesinde, söz konusu kitap toplatma kararının hangi yasaya dayandırıldığını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a sordu:

1) Kurumun piyasadan toplattığı kitapların sayısı dilekçe tarihi itibariyle kaç adettir?

2) Kurumun “yerlilik ve kültürel uyum” kriterleri nelerdir?

3) Kamuoyuna bir süredir yansıyan, kurumun bilim dünyasında ölçüt olarak kabul edilen Evrim Teorisi’ne karşı olduğu, birçok eylemini bu çerçevede gerçekleştirdiği iddiası doğru mudur?

4) Kurum neden kitapların birer örneğini inceleyip olumsuzluğun belirlenmesi durumunda kitapları toplatma kararı almak yerine bir inceleme yapılmadan önce kitapları toplatma kararı almıştır?

5) Kurum 2015 yılı içerisinde toplatıldığı iddia edilen 50 bin kitabın akıbeti yönünde bir karar almış mıdır?

6) Kurumun kitap toplatma kararı hangi yasaya dayandırılmıştır?

7) Kurumun TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları’nın kitap satış arşivinde bulunan yayınları satış listesinden çıkarma kararı hangi nedene dayandırılmaktadır?

Gökkuşağının Tüm Renkleri

TÜBİTAK “yerlilik ve kültürel uyum” olarak açıklanan iki kritere uymadığı takdirde uygun görülmeyen kitapları imha etmek üzere “Gökkuşağının Tüm Renkleri”ni toplattı. Din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımcılığına dair pozitif mesajlar barındıran kitabın metni bir sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşıldı.

Kitabın tam metni şöyle:

“Gökkuşağında birçok renk vardır ve her bir renk diğerinden farklıdır. Her renk tek başına da eşsiz ve özeldir, ama yan yana geldiklerinde en güzel, harika bir manzarayı, yani bir gökkuşağını oluştururlar. Tıpkı gökkuşağındaki renkler gibi insanların her biri de eşsizdir. Dünyanın her yerinden insanlar bir araya geldiğinde, gökkuşağı kadar sevimli bir manzara oluştururlar.

İnsanlar her ne kadar dıştan farklı görünseler de içlerinde hep aynıdırlar. Derilerimizin çok farklı renkleri ve tonları vardır. Bazılarımızın derisi koyu bazılarımızınsa açıktır. Bazı deriler güneşte güzelce bronzlaşır, bazılarındaysa güneş yanıkları olur. Fakat derilerimiz ne kadar farklı görünürse görünsün, açık ya da koyu, hepimizin ten rengi güzeldir.

Saçlarımız birbirinden çok farklı şekillerde, farklı uzunlukta ve açık ya da koyu tonlarıyla farklı renklerde olabilir. Saçımız siyah, kahverengi, kızıl ya da sarı ve bu renklerin birçok tonunda olabilir. Bazı saçlar kıvırcıktır bazılarıysa düzdür. Saçlarımız uzun ya da kısa, açık ya da koyu, örülmüş ya da atkuyruğu yapılmış halde olursa olsun, hepimizin saçları güzeldir.

Gözlerimiz farklı görünse de hepimizde görmemizi sağlayan iki göz var. Bazı insanların gözleri yuvarlaktır, bazılarının da çekik; bazı gözler büyük, bazıları da küçüktür. Bazı insanların koyu kahverengi gözleri, bazılarının da açık kahverengi gözleri vardır. Başka insanların gözleri mavi, hatta bazılarının ki de yeşildir.

Hepimiz farklı giysiler giyeriz. Bazı insanlar kot pantolon giyer; bazılarıysa burka giyer, ama hepimiz giysi giyeriz. Giysiler bizi sıcak tutar, ayrıca kim olduğumuzu anlatır, hatta nereli olduğumuzu gösterir.

Hepimiz konuştuğumuz dil bakımından da eşsiziz. Çevremizdeki çoğu kişi Türkçe konuşur ama başka birçok kişi de İngilizce, Çince, İspanyolca, Arapça ya da başka bir dili konuşur. Bazı kişiler birden fazla çok dili konuşabilir, ama hepimiz iletişim kurmak için dilden yararlanırız. Başkalarının ne söylediğini anlamıyorsak bile, bir gülümsemenin ne demek olduğunu hepimiz anlarız. Haydi hep beraber gülümseyelim!

Ayrıca hepimiz farklı yemekler yeriz. Bazı insanlar pizza yemekten hoşlanır, bazılarıysa pilav yemeyi tercih eder. Bazılarımız hamur işi yiyecekleri çok severken başkaları bol baharatlı kızarmış tavuk yemeyi çok sever. Birçok yemek çeşidi var ve yemeye alışık olduğumuz yiyeceklerden farklı bile olsa yeni bir şey denemek her zaman zevklidir.

Her gökkuşağı eşsizdir, fakat her birinde aynı olan birçok şey vardır. Her gökkuşağı yay şeklindedir. Her gökkuşağı altı tane canlı renkten oluşur: sarı, mavi, yeşil, kırmızı, turuncu ve mor. Gökkuşağı, gökyüzünde güneş ışığı ile yağmur eğer aynı anda varsa oluşur. İnsanlar kendi içlerinde eşsizdirler, ama tıpkı bir gökkuşağında olduğu gibi, bizim de birçok ortak yönümüz vardır: mutlu oluruz, üzülürüz, severiz ve acı duyarız. mutluyken daha çok gülümseriz, üzgünken ağlayabiliriz. Düştüğümüzde acı duyarız. Kötü bir rüya gördüğümüzde korkarız ve bizim için özel olan birisi bizi kucakladığında sevgi hissederiz.

Her birimizin bize bakan, bizi seven bir ailesi ve ev dediğimiz bir mekânı vardır. Evimiz ve ailemiz dışarıdan herkese farklı görünebilir, ama içeride bize sevgi, sıcaklık verir ve kendimizi güvende hissetmemizi sağlar. Evden daha iyi bir yer yoktur!

Hepimiz arkadaşlarımızla kaykay, misket, sek sek ya da saklambaç oynayarak vakit geçirmekten hoşlanırız. Kim olduğumuz ya da nerede yaşadığımız hiç mi hiç önemli değildir: Hepimiz eğlenmek ve büyürken arkadaşlarımızla beraber olmak isteriz.

Hepimiz aileleri ve arkadaşları bir araya getiren özel günleri kutlamayı severiz. Özel bir gün belki doğumgünü, yılbaşı, Ramazan Bayramı, ya da Işıklar Bayramı olabilir. Her ne olursa olsun, özel günler yaşamlarımıza anlam ve birliktelik getirir. Haydi kutlayalım!

Tıpkı gökkuşağında olduğu gibi, bizim de hem eşsiz hem de benzer yönlerimizin olduğunu gördük. Hepimizin derisi, saçı ve gözleri var. Hepimiz giysi giyiyoruz, iletişim kurmak için dil kullanıyoruz ve yemek yiyoruz. Hepimizin hisleri, düşünceleri, umutları ve düşleri var. Canımız acıdığında ağlıyoruz, mutlu olduğumuzda da gülüyoruz. Gençken geleceği, yaşlanınca da geçmişi düşlüyoruz.

Haydi, farklılıklarımızı kutlayalım!

Haydi, eşsiz oluşumuzun değerini bilelim!

Haydi, bir araya gelelim ve gökkuşağını oluşturalım!”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.