Rusya, Türkiye’den İthali Yasaklanan Ürünlerin Listesini Açıkladı

Rusya, savaş uçağının düşürülmesi üzerine Türkiye’den ithaline sınırlama getireceği ürünlerin listesini açıkladı. Listeye göre domates, turunçgillerden meyveler ve tavuk ürünlerinin Rusya’ya girişi yasaklanacak.

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev tarafından imzalanan ve hükümet sitesinde yayınlanan karara göre listede yer alan tarım ürünleri 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya’ya giremeyecek.

Yasak getirilen tarım ürünleri arasında domates, soğan, arpacık soğanı, karnabahar, brokoli, salatalık, portakal, mandalina ve diğer turunçgil meyveleri, elma, üzüm, armut, şeftali, kayısı, erik, çilek ve karanfil bulunuyor.

Buna ek olarak tavuk ve hindi eti ve tuz da yasaklı listede yer aldı. Limon, kırmızı et, süt ürünleri ve balık ise yaptırım listesine girmeyen ürünler.

Tarım ürünlerinin sınırlamasına ek olarak seyahat acentelerine de Türkiye’ye tur satışı yapma yasağı getirildi. Kararla, Türk işçilerinin Rusya’da çalışmasına da sınırlamalar getiriliyor. Rusya Türkiye’nin sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Ankara’ya bir dizi ekonomik yaptırım getireceğini açıklamıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.