Rusya, IŞİD’in Petrol Ticaretini Açıkladı

Rusya, Suriye’den Türkiye’ye IŞİD petrolünü taşıyan TIR’lara ait olduğunu öne sürdüğü uydu görüntüleri yayınladı. Savunma bakanlığının brifinginde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ailesi petrol ticaretiyle doğrudan bağlantılı olmakla,  ‘Suriye’nin zenginliğini çalmak’la suçlandı.

Moskova

2

Savunma Bakanı Yardımcısı Anatoli Antonov, Türkiye’yi IŞİD’e doğrudan destek vermekle de suçladı ve bu iddiaya dair belgeleri de önümüzdeki hafta paylaşacaklarını duyurdu.

Rus yetkili, “Türk liderliği uç noktasında bir sinizm gösterdi. Bakın ne yapıyorlar: Bir başka ülkenin topraklarını işgal ettiler ve yüzsüzce yağmalıyorlar. Ve eğer evsahibi önlerine çıkarsa da imha etmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Antonov, Erdoğan’ın oğlunun ülkenin en büyük enerji şirketlerinden birinin başında olduğunu, Türkiye’nin komşularının petrolünü çalarak terörizmi finanse ettiğini belirterek, “Böyle işlerde kimseye güvenmek olmaz, sadece kendine en yakın kişilerle yapılır” diyerek Erdoğan’ı doğrudan itham etti.

3

Sputnik’in aktardığına göre, amaçlarının Erdoğan’ın istifası olmadığını, bunun Türkiye halkına bağlı olduğunu dile getiren Antonov şöyle devam etti: “Batı’da hiç kimse Erdoğan’ın oğlunun yasadışı petrol ticaretine karışmış olmasıyla ilgilenmiyor. Ama Rus gazeteciler Türkiye’nin suçları hakkında gerçeği söyleyecek kadar cesur. Eminim ki şimdi sunduğumuz bu verilerin gerçek olmadığı yönünde tartışmalar yaşanacak. Eğer bu kanıtların gerçek olmadığını düşünüyorlarsa, bizim bugün gösterdiğimiz yasadışı petrol ticaretinin gerçekleştiği bölgeleri gazetecilere açsınlar.”

IŞİD petrolünün ana tüketicisi Türkiye

4

“IŞİD petrolünün ana tüketicisi Türkiye” diyen Antonov, “Kasım ayında Türkiye sınırı yakınlarında 16 bin 260 adet petrol tankeri görüldü. Tanker sürücülerinden bazıları yüzlerini hırsız gibi maskelerle kapatıyordu. Uzaydan çekilen görüntüler, tankerlerin sınırı geçtikten sonra Türkiye’de ilerlemeye devam ettiğini gösterdi”ifadelerini kullandı.

Rusya’nın iddiasına göre IŞİD’in ana petrol sevkiyat rotalarından biri Türkiye sınırı yakınında. Petrol sevkiyat rotası Suriye’nin doğusundan başlayıp Türkiye’ye gidiyor ve Batman’daki bir rafineride sona eriyor. IŞİD militanlarının kontrolündeki petrol kaçak olarak Türkiye’ye üç yoldan sokuluyor.

Sadece son bir haftada Türkiye topraklarından IŞİD ve El Nusra saflarına 2 bin militan, 120 tonun üzerinde askeri mühimmat ve yaklaşık 250 adet motorlu akışı olduğu iddiasında da bulunan Antonov, “Güvenilir istihbarat raporlarımıza göre, Türkiye uzun zamandır ve düzenli biçimde bu tür faaliyetler yürütüyor” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.