AİHM: Türkiye’nin YouTube Yasağı Kurallara Aykırıydı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’nin video platformu YouTube sitesini iki buçuk yıl yasaklayarak insan haklarını ihlal ettiği kararına vardı.

Ankara, Atatürk’e hakaret içeren 10’un üzerinde videonun bulunduğu gerekçesiyle YouTube sitesine girişleri Mayıs 2008 ve Ekim 2010 tarihleri arasında yasaklamıştı. Üç Türkiyeli akademisyen 1950 yılından bu yana Avrupa İnsan Hakları Bildirgesi ihlalleriyle ilgilenen ve merkezi Strazburg’da bulunan, Türkiye’nin de üyesi olduğu mahkemeye başvurarak bir kampanya başlattı.

Akdemisyenlerden Kerem Altıparmak’ın Facebook notu ise şöyle:

AİHMDEKİ YOUTUBE ZAFERİMİZ HAKKINDADeğerli dostlar biliyorsunuz, yıllardır bu ülkedeki sansür ve ifade özgürlüğü…

Posted by Kerem Altıparmak on Tuesday, 1 December 2015

 

Oybirliğiyle alınan kararda mahkeme, davayı açan kişilerin “Geçerli bir şekilde bu engelleme kararının bilgi ve fikir alma ve verme haklarını etkilediğini iddia edebilirler” diyerek, o dönemde hiçbir yasanın Türk mahkemelerine bir kısım içerikten dolayı bütün siteyi kapatma hakkı vermediğini ekledi.

Türk yasaları şimdi o dönemle karşılaştırıldığında bu hakka sahip. Mahkeme aynı zamanda YouTube sitesinin “özellikle siyasi ve sosyal konularda olmak üzere özel ilgi alanlarına ait bilgilerin yayınlanması ve vatandaş gazeteciliğinin büyümesine yönelik” bir platform olduğunu belirtti. Mahkeme, Türkiye’nin videoların sitenin veri tabanından silinmediğini ve dolayısıyla dünya genelinde kullanıcıların bu videolara ulaşabildiğini savunduğunu söyledi.

Ajanslarda yer alan haberde, Türkiye dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ve yakın çevresindekilere ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının ortaya çıkması üzerine Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde YouTube ve Twitter sitelerini kapatmıştı. Bu karar toplumda tepkiye neden olurken, ağır uluslararası eleştirileri de beraberinde getirdi.

Bu yıl Nisan ayında Türkiye aşırı solcu militanların bir savcının başına silah dayadığı görüntüleri silmesini isteyen mahkeme kararı üzerine YouTube ve Twitter sitelerini kısa bir süreliğine kapatmıştı.

Hükümeti eleştirenler sitelere yönelik baskının, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yönetimi altında ifade özgürlüğü ve medyaya yönelik uygulamaları ağır eleştiri alan Türkiye’de gittikçe artan otoriterliğin yansıması olduğunu söylüyor.

Eleştiriler geçtiğimiz hafta önde gelen iki gazetecinin casusluk ve terör propagandası suçlarından hapse atılmasıyla yeniden yükseldi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.