Türkiye’nin Çölleşme Riski Haritası Çıkarıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye’nin çölleşme risk haritasını çıkardı. Günümüzde küresel ölçekte bir sorun olan çölleşme konusunda Birleşmiş Milletler Türkiye’nin durumunu ‘hassas’ olarak değerlendiriyor.

Haritaya göre Türkiye’nin yaklaşık yüzde 47’si orta ve üzeri ‘çok yüksek risk’ grubunda yer alıyor. Çölleşmenin görüldüğü Konya-Karapınar, Iğdır-Aralık ve Urfa-Ceylanpınar bu bölgeleri kapsıyor. Tuz Gölü havzası, Ereğli-Karaman bölgesi, Urfa-Ceylanpınar-Mardin-Batman hattı, Eskişehir çevresi ise orta ve yüksek risk grubunu oluşturuyor.

Türkiye’nin yarısı çölleşme risk grubunda

Türkiye’de ilk defa ulusal ölçekte çölleşmeye duyarlı alanlarının tespit edildiğine dikkat çeken Bakan Veysel Eroğlu, çölleşmeyle mücadelenin en önemli unsurunun alan tespiti olduğunu söyledi. Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK-BİLGEM tarafından 1,5 yıl süren proje kapsamında çölleşme açısından öncelikli ve hassas alanların tespit edildiğini kaydeden Eroğlu, projede farklı üniversitelerden ve uzmanlıklardan 10 akademisyenin TÜBİTAK-BİLGEM bünyesinde birlikte çalıştığını söyledi.

Eroğlu, “Ortaya konulan model, çölleşmeyi iklim, su, toprak, arazi örtüsü, arazi kullanımı, topoğrafya, jeomorfoloji, sosyo-ekonomi ve yönetim olarak bütün yönleriyle ele alan bütüncül bir çalışma oldu” dedi.

Türkiye’de su ve rüzgar erozyonu, çölleşme tehdidinin başlıca doğal etmenleri. TEMA’nın Haziran 2015 tarihliaçıklamasına göre aşırı gübre kullanımı ve kimyasal erozyon da insan kaynaklı nedenlerin başında geliyor.

Kaynak: Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Aljazeera

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.