Türkiye Barolar Birliği’nden Seçim Güvenliği İçin Telefon Numarası

TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB), 1 Kasım günü yapılacak Milletvekili Genel Seçimi’ne sayılı günler kala seçim güvenliğini sağlamaya yönelik hazırlıklarını tamamladı.
Doğan Haber Ajansı’nın haberinde, TBB, daha önceki seçimlerde olduğu gibi seçim hukuku konusunda eğitim almış, gönüllü avukatlardan oluşan ‘Seçim Güvenliği Merkezi’ni 1 Kasım’da yeniden hayata geçirecek.

Türkiye genelinde Oy ve Ötesi, Ankara özelinde de Oy ve Ötesi ile birlikte Ankara’nın Oyları ile hazırlıklarını yürüten TBB, 1 Kasım’da sandıkları yakın takibe alacak. Barolar Birliği tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ile beraberindeki avukatların TBB yerleşkesinde kurulan ve 1 Kasım günü faaliyet gösterecek olan ‘Seçim Güvenliği Merkezi’ni ziyaret ederek son hazırlıkları denetlediği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Türkiye’nin her yerinden 0312 988 16 70-76 (7hat) numaralı telefondan ulaşılabilecek.

Seçim Güvenliği Merkezi’nde gelen çağrının durumuna göre ilgili baroya veya varsa Oy ve Ötesi’nin ilgili temsilciliğine yönlendirme yapılacağı duyuruldu.

TBB Seçim Güvenliği Merkezi’nde görev alacak avukatlar, gün boyunca vatandaşların seçime ilişkin sorularını yanıtlayacak; oy verme ve oy sayım sürecinde sandık müşahitlerine hukuki destek verecek.

Merkezde görevli avukatlar sadece gelen çağrılara cevap vermekle de yetinmeyecek. Bu kapsamda, Ankara özelinde, avukatlardan oluşan gezici ekipler gerektiğinde sandık yerine ulaşarak müdahalelerde bulunacak; durumu tespit ve tutanak altına alabilecek.

TBB Başkanı Feyzioğlu: Uluslararası Camia Türkiye’deki Seçimi Yakın Takibe Aldı

Seçimlere güvenin yitirilmesinin toplumsal huzur ve demokrasinin önündeki en büyük tehlike olduğuna dikkat çeken TBB Başkanı Feyzioğlu, uluslararası camianın da Türkiye’deki seçimi yakın takibe aldığını söyledi. Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) seçim gözlem heyetinin Türkiye’de bulunduğunu söyleyen Feyzioğlu, AGİT heyetiyle görüştüklerini ve seçim günü heyetin TBB Seçim Güvenliği Merkezi’ni ziyaret edeceklerini aktardı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.