Şanlıurfa’da İki Suriyeli Gazeteci Öldürüldü

Şanlıurfa’da iki Suriyeli boğazları kesilmiş şekilde ölü bulundu. Öldürülen İbrahim Abdulkadir (20) ve 20’li yaşlarında olan Firaz Hamadi’nin bir sene önce iç savaştan kaçarak Şanlıurfa’ya yerleştiği belirtildi.

Hürriyet gazetesine göre, Urfa’da Arapça yayın yapan Ayn Vatan gazetesinde Abdulkadir yazı işleri müdürü; Hamadi ise muhabirdi. Habere göre, gazetecilerin bazı yakınları Suriyeli gazetecilerin IŞİD aleyhine haber yaptıklarını, bu yüzden tehdit aldıklarını ileri sürdü. Haberde gazetecilerin Özgür Suriye Ordusu’na yakın oldukları iddia edildi.

Esad rejimi karşıtı ve IŞİD karşıtı Raqqa is Being Slaughtered Silently (RSS; Rakka Sessizce Katlediliyor)  adlı yurttaş gazeteciliği yapan grup ise İbrahim Abdulkadir’in kendi üyeleri olduğunu açıkladı.

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, Suriyeli gazeteciler öldürüldükleri eve 100 metre mesafede bulunan bir bakkal dükkanı işletiyor ve çevredekilere kendilerini Alad El-Halil ile Hasan El-Faris isimleriyle tanıtıyorlardı.

AFP’ye konuşan RSS başkanı Abu Muhammed, iki Suriyeli’nin bir arkadaşlarının evinde ölü bulunduğunu, geçtiğimiz sene Türkiye’ye yerleşmeden önce Rakka’da yaşadıklarını belirtti. Muhammed, RSS üyesi birinin ilk defa Suriye dışında bir ülkede öldürüldüğünü de ekledi.

Doğan Haber Ajansı’na (DHA) konuşan yakınları da, Suriyeli gazetecilerin IŞİD tarafından tehdit edildiklerini öne sürdü.

Öldürülen gazetecilerden Firaz Hamadi’nin paylaşılan fotoğraflarından birinde ise, Hamadi’nin arkadaşında muhalif Özgür Suriye Ordusu’na ait bayraklar olduğu görülüyor.

Gazeteciler Suriye’deki iç savaştan kaçarak Şanlıurfa’ya yerleşmişti. Gazetecilerin cesetleri, yapılan incelemenin ardından otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü.

Polis, Suriyeli 2 gazetecinin cesetlerini bulan ve olay yerinde bekleyen 7 Suriyeliyi gözaltına alınarak ifadelerini almak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü.

**DHA, DİHA, BİANET, BBCTÜRKÇE, İHA AFP

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.