Erktolia’dan, “Futbolda Kadına Karşı Şiddete Yer Yoktur!” İmza Kampanyası

Uluslararası cinsiyetçilik karşıtı eylem ağı olan ‘un Türkiye platformu olan  Erktolia, Fenerbahçe stadında şişme bir kadının yakılmasından sonra Change.org‘da imza kampanyası başlattı.

Fenerbahçe taraftarına Türkiye Futbol Federasyonun yaptırım uygulamasını talep etmek için başlatılan imza kampanyasında, “Fenerbahçe taraftarları daha önce de cansız kadın mankenler etrafında temsili kına geceleri de düzenlemişlerdi.” denildi.

Twitter adresinden de, “Türkiye’de kadına karşı şiddet sorunu hakkında, futbol camiasında acil önlem alınması gerektiğini düşünmekteyiz.” ifadelerine yer verildi.

Kampanya sayfasında ise şöyle deniliyor;

“25 Ekim 2015 tarihinde Şükrü Saraçoğlu stadında oynanan Fenerbahçe – Galatasaray futbol müsabakasından önce Fenerbahçe taraftarları stadyumun önünde, bir şişme kadına sarılı Galatasaray bayraklarını ateşe verdiler.

Fenerbahçe taraftarları daha önce de birçok kez, kına merasimi kıyafetlerini giydirdikleri cansız kadın mankenler etrafında temsili kına geceleri de düzenlemişlerdi.

25 Ekim 2015 müsabakasından önce, yine bir Fenerbahçe hayran sayfasında ise paylaşılan görselde Fenerbahçe, karşılaşmanın galibi olan, ezen, parçalayan erkek; Galatasaray ise yenilen, ezilen, şiddet gören zayıf kadın olarak gösteriliyordu.

Kadına yönelik şiddetin acil önlem alınması gereken toplumsal bir sorun olduğu Türkiye’de, futbol camiasında da aynı sorunla karşı karşıya olunduğunu görmekteyiz. Bir spor olan ve birçok kadının da hem katıldığı, hem de taraftarı olduğu futbolda, kadına karşı şiddet ve aşağılamanın yer bulmasına şiddetle karşı çıkıyoruz.

Bir şişme kadının etrafına sarılı bayrakları yakan taraftarlara, daha 8 ay önce bedeni yakılarak katledilen Özgecan Aslan’ı hatırlatmayı bir borç biliriz! “Nasıl da koyduk” “ırzına geçtik” diye tribünleri inleten, cansız mankenlere evliliği temsilen kına gecesi düzenleyen taraftarlara, evliliğin kadını bir mal olarak kullanan ve tecavüzü meşru kılan bir kurum olmadığını hatırlatmak isteriz.

Rakip takımı kadın, trans kadın veya eşcinsel erkek olarak aşağılayan, hem kadınları hem de LGBTİleri bir düşman ile özdeş tutan erkek zihniyetini kınıyor ve karşısında duruyoruz!

Türkiye Futbol Federasyonu’na Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un “hakaret içeren tezahürat” maddesinihatırlatmak istiyoruz. Kadınları ve LGBTİleri aşağılayan ve şiddet içeren söz ve davranışlarda bulunan Fenerbahçe taraftarına kanunda öngörülen yaptırımların uygulanmasını talep ediyoruz!”  (Dağ Medya /Hatice Şen)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.