Dünyada İnternet Özgürlüğü Raporu 2015| Türkiye Kısmen Özgür

 

Fotoğraf: Freedom on the Net 2015 raporu ekran görüntüsüdür.


 

Freedom House’ın ‘Dünyada İnternet Özgürlüğü 2015‘ raporunda Türkiye ‘kısmen özgür ülkeler’ arasında yer aldı. 65 ülkeyi kapsayan rapora göre Türkiye’de İnternet özgürlüğü Kenya’nın bile gerisinde yer alıyor. 

Dünya Basın Özgürlüğü raporunda, Türkiye’yi ‘kısmen özgür’ düzeyinden ‘özgür değil’ düzeyine indiren Freedom House (Özgürlük Evi), yayınladığı ‘Dünyada İnternet Özgürlüğü 2015’ raporunda, Türkiye’yi ‘kısmen özgür’ olarak niteledi. Türkiye, İnternet özgürlüğü konusunda Hindistan, Endonezya, Kenya, Fas gibi ülkelerin gerisinde kaldı.

ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından biri olan Freedom House tarafından yayınlanan raporda, 2014 yılında yürürlüğe sokulan 5651 sayılı yasa ile İnternet’e erişim engelleme kapsamının genişletildiği, yasal izin olmadan kullanıcı verilerine ulaşma yolu açıldığı belirtildi.

2015-10-29 10-20-46 Ekran görüntüsü

 

Görsel: Yeşil özgür, sarı kısmen özgür, mor özgür değil anlamına geliyor. Sarı olan Türkiye ise raporda kısmen özgür ülkeler arasında yer alıyor.

Anayasa Mahkemesi’nin bu yasayı geri çevirmesine karşın, daha sonra mahkemedeki yapısal değişiklerle yasanın yeniden uygulamaya sokulduğu kaydedildi.

 

 

 

2015 yılında Youtube, Twitter, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine aralıklarla yasaklar konduğu belirtilen raporda, ‘Onlarca Türk vatandaşı hakkında, sosyal medya üzerinden yetkilileri aşağıladıkları gerekçesiyle davalar açıldı. 2015’in ilk yarısında Twitter’a içeriğin kaldırılması için yollanan mahkeme kararlarının yüzde 92’si Türkiye kaynaklı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter mesajları ile kendisine hakaret ettiklerini öne sürdüğü 67 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu’ görüşüne yer verildi.

Raporda, ‘Üst düzey hükümet yetkililerinin yolsuzluk iddiaları ile ilgili telefon görüşmeleri ve görüntülerin sızması ardından, telekomünikasyon yetkilileri ve başka bir çok kıdemli resmi personel gözaltına alınıp tutuklandığı’ belirtildi.

Son bir yıl içinde Türkiye’de İnternet ortamına ‘seçimler’, ‘protestolar’ ve ‘skandallar’ın damga vurduğu belirtilen raporda, sosyal medyanın siyasal-toplumsal öneminin büyümesine paralel olarak İnternet’e gelen kısıtlamaların da arttığı belirtildi.

Yetkililerin sosyal medyayı en büyük tehdit olarak gördükleri belirtilen raporda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘İnternete karşıtlığım her geçen gün giderek artıyor’ sözlerine yer verildi.

Freedom House’nin, dünyada 65 ülke ile ilgili düzenlediği raporun haritasında, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu İnternet’i ‘kısmen özgür’ ülkeler sarı, ‘özgür olmayan’ ülkeler mor, ‘özgür’ ülkeler de yeşil, değerlendirilmeye alınmayan ülkeler ise gri renklerle gösterildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.