2003 Yılında Sayısı Sadece 25 Olan Kelaynaklar, 2015 Yılında Yaklaşık 200 Bireye Kadar Yükseldi

Doğa Derneği’nin verilerine göre  2003 yılında sayısı sadece 25 olan kelaynaklar, 2015 yılında yaklaşık 200 bireye kadar yükseldi.

Kelaynakların doğal yaşam döngüsüne yeniden uyum sağlama şansı Birecik ve çevresindeki doğal alanların korunmasına bağlı olduğu ve artan sayının da bölge halkı ve  yerel yönetimlerin katkısıyla gerçekleştiğine yer veriliyor.

Kelaynaklar için yerinde koruma çalışmaları ile birlikte uluslararası düzeyde de çalışmalar yürüten Doğa Derneği, bu nadir canlıların yeniden özgürce göç edebilmeleri için çalışıyor.

“Kuzey Afrika, Avrupa Alpleri ve Orta Doğu’daki Alanlarda Neredeyse Yok Olmuş Durumda”

Baharın ve bereketin sembolü olan kelaynaklar, Kuzey Afrika, Avrupa Alpleri ve Orta Doğu’daki yaşam alanlarının çoğunda yok olmuş durumda. Dünyada tehlike altında olan kuş türlerinin başında gelen türün, Mezopotamya’daki son bireyleri Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde yarı doğal olarak yaşamlarını sürdürüyor.

1973 Yılında Sadece 26 çift Kelaynak

Doğa Derneği, kelaynakların sayısının 1973 yılında sadece 26 çift kalması ile koruma altına alınan tür için yapılan çalışmalara 2003 yılında dahil oldu. Bu tarihten itibaren, kelaynakların üreme başarıları, beslenme davranışları, beslenme alanlarını gözlemlenerek kayıt altına alındı. Uzun yıllardan sonra vericiler yardımı ile göç hareketleri yeniden izlendi.

2008 yılından iki genç kelaynağa uydu vericisi takıldı

Doğa Derneği uzmanlarının katkılarıyla 2008 yılından iki genç kelaynağa uydu vericisi takılarak yanlarında deneyimli ergin kuşlar olmadan göçe gönderildi. Genç kelaynakların doğruca kışlama alanlarına uçmaları bilim dünyasında ilgiyle karşılandı ve yabani bir nüfusun Orta Doğu’da yeniden yaşayabileceğine dair umutları attırdı.

Kelaynak, Öğretmenler için Doğa Eğitimi Klavuzu’nda Yer Alan Eski Zamanlarda Kelaynaklar, Nasıl Yaşadıkları ve Günümüzde Ne Durumda Oldukları ve Onların İçin Neler Yapılabileceğine Yönelik Detaylar Şöyle:

2015-10-29 12-26-10 Ekran görüntüsü

Kılavuza Ulaşmak İçin Tıklayınız 

(Dağ Medya/ Hatice Şen)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.