Kamp Armen İade Edildi

Kamp Armen’in tapusu Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na iade edildi.

Agos’un haberine göre Ermeni toplumunun hak gasplarının sembolü olan Kamp Armen’de tapu Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na iade edildi.

Vakfın avukatı Sebu Aslangil, tapudaki işlemlerin tamamlandığını açıkladı.

Kamp Armen’de Ne Olmuştu?

Bir dönem yetim Ermeni çocuklara yuva olmuş Tuzla’daki Kamp Armen, 6 Mayıs Çarşamba sabahı iş kampı yıkma girişimiyle güne başladı. Yıkımın duyulmasıyla kampa akın eden gönüllüler her ne kadar yıkımı durdursa da Kamp Armen binasının bir kısmı yıkıldı. Bunun üstüne başlayan nöbet ve direniş sonrasında Kamp Armen’in bulunduğu arazinin tapudaki sahibi Fatih Ulusoy, 23 Mayıs’ta araziyi Gedikpaşa Ermeni Proteston Kilisesi Vakfı’na bağışlayacağınıduyurmuştu. Ancak arazi hala Gedikpaşa Ermeni Proteston Kilisesi Vakfı’na bağışlanmadı.

Kamp Armen’e nasıl el konmuştu?

6 Temmuz 1971’de, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, oy birliğiyle, vakıf senetleri bulunmayan cemaat vakıflarının 1936 beyannamelerinin vakıf senedi olarak kabul edilmesini onayladı. Böylece, beyannamelerinde bağış kabul edeceklerine dair açıklık bulunmayan cemaat vakıflarının doğrudan ya da vasiyet yoluyla gayrimenkul edinemeyecekleri, yasal hükme bağlandı.

8 Mayıs 1974’te, Yargıtay Genel Kurulu’nun, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin verdiği kararı onamasıyla, emsal teşkil edecek içtihat gelmiş oldu. Bu kararın ardından açılan davalarla, cemaat vakıflarının 1936 yılından sonra edindikleri taşınmazların büyük çoğunluğuna el kondu.

23 Şubat 1979’da, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kartal 3. Asliye Hukuk Hâkimliği’ne başvurarak, Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’nın elindeki tapunun iptal edilmesini ve eski sahibine geri verilmesini istedi. Dört yıl süren davanın sonunda, mahkeme, kamp arazisinin vakfın elinden alınıp eski sahibine verilmesine karar verdi. Böylece, Sait Durmaz, 1962’de boş olarak sattığı araziyi, hiç para ödemeden, üstünde kurulu olan kamp tesisleriyle birlikte geri aldı. Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı, yıllar önce her türlü yasal işlemi yerine getirerek satın aldığı malı, sanki çalmış gibi, eski sahibine iade etmek zorunda bırakıldı. (Kaynak: Agos)

İlgili Haberler İçin Tıklayınız:

 

2015-10-27 16-00-00 Ekran görüntüsü

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.