Demirtaş’tan Davutoğlu’nun PYD Açıklamasına Yanıt

Başbakan Davutoğlu’nun “PYD’yi iki kere vurduk” açıklamasına, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Davutoğlu’nun orada DAİŞ’i tehdit olarak görmek yerine PYD’yi görmesi de onun utancıdır” diye yanıt verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, trafik kazasında hayatını kaybeden Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Fehmi Demir’in cenaze törenine katıldı.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın son görüşmelerinde kendilerine “Eğer bunlar tekrar bu işi çatışma boyutuna getirirlerse, demokratikleşme hamlesini yapmazlarsa ve sizi İzleme Heyeti’yle göndermezlerse beni ölmüş bilin” sözleriyleilgili şunları söyledi:
“Son görüşme 5 Nisan’da. Dolmabahçe mutabakatı gereğince müzakere başlamaz ve hükümet yeniden çatışmalı sürece dönerse muhtemelen sizi artık getirmeyecekler ve son görüşmemiz olacak. Dolayısıyla benim yapabileceğim başka bir şey kalmayacak gibi görünüyor. Bu da bir ihtimaldir’ demişti.

“Maalesef ki, kendisinin kaygı olarak ifade ettiği ihtimal bugün Türkiye’de yaşanıyor. 6,5 aydır İmralı ile hiçbir temas yok. Dolmabahçe mutabakatı inkar edildi. Müzakere masası devrildi ve her gün ölümlerle, savaşla yüz yüzeyiz.
Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Fırat’ın basına PYD geçmeyecek. Geçtiği anda vururuz dedik, 2 kere de vurduk” sözleriyle ilgili ise şunları söyledi.

“Her gün ölüm ve savaşla yüz yüzeyiz bu acı bir gerçek. Bu yetmiyor hükümet bundan tatmin olmamış bir de Rojava bölgesine karşı savaş ilan edebilecek duruma getirmek istiyorlar. Seçim arifesinde oraya dönük saldırıların olduğuna dair Davutoğlu gururla açıklamalar yapıyor. Bu bir utançtır.

“PYD’den Türkiye’ye hiçbir tehdit gerçekleşmemiş haldeyken Suriye Kürtleri Türkiye’ye kardeşlik eli uzatıyorken. Davutoğlu’nun orada DAİŞ’i tehdit olarak görmek yerine PYD’yi görmesi de onun utancıdır. Yalnız şunu iyi bilmesi lazım; Her kuşun eti yenmez. Davutoğlu bunu iyi bilsin.”

YPG de Kobani’ye bağlı Tel Abyad’ın Türkiye ordusu tarafından vurulduğunu açıklamıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.