‘Sansürlenen’ Jiyan’dan: Siz Okuyamıyorsanız, Biz Size Okuruz

Fotoğraf: Jiyan editörlerinden Efe Kerem Sözeri /youtube kaydı ekran görüntüsüdür.


 

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından hakkında erişim engeli kararı alınan haber sitesi jiyan.org, sansürü aşmak için okuyucularına Youtube kanalı üzerinden seslendi.

“Siz okuyamıyorsanız biz size okuruz”

Kamera karşısına geçen Jiyan editörlerinden Efe Kerem Sözeri, şunları söyledi: “Merhaba. Ben jiyan.org editörlerinden Efe Kerem Sözeri. Bildiğiniz gibi jiyan.org adresi dün gece itibariyle Türkiye’den erişime kapatıldı. Normal bir internet bağlantısıyla sitemize girmeye çalışan ojuyucular, sansürlendiğimiz haberini dahi okuyamıyorlar şu anda. Siz okuyamıyorsanız biz size okuruz.”

Jiyan editörlerinden Sarphan Uzunoğlu, ise şunları söyledi:

“Jiyan’ın sansürlenmesi aslında Türkiye’nin özgün radikal medya deneyimlerinden birinin de önünün kesilmeye çalışılması anlamına geliyor. Bazı veri ve ipuçlarıyla bu yasak kararının ne kadar hayati olduğunu anlatmaya çalışalım…”

“Jiyan’da bugüne dek 2122 fikir yazısı, 368 blog yazısı, 222 söyleşi ve 4938 haber yayınlandı.”

“2010 yılı Temmuz ayında yayın hayatına başlayan Jiyan’da yer almış birçok yazar ve blogger bugün yaygın ve alternatif medyada çalışıyor.”

“Bugüne dek Jiyan’da 481 farklı yazarın yazıları okurla buluşma şansı buldu.”

“Bazı yazar ve muhabirlerimiz kendi alternatif medya tecrübelerini yaratmak için Jiyan-dışı projeler geliştirdiler.”

“Jiyan’da bugüne dek anaakım ya da alternatif medyada bazen yayın politikası bazen de imkan eksikliği nedeniyle yer bulamamış birçok yazar yazma imkanı buldu.”

“Jiyan Türkiye’deki bilişim ile ilgili yazan bir avuç insandan bazılarının evi ve Türkiye’de birçok sosyal medya kullanıcısı Jiyan’daki bilgiler aracılığıyla bilgilerinin ve özel hayatlarının güvenliğini nasıl sağlayacakları konusunda bilgi sahibi oldu.”

“Jiyan, Temmuz 2010’dan bu yana Türkiye’deki çatışma sürecine barış perspektifiyle yaklaştı. Toplumsal barış ve uzlaşmayı önplana çıkardı. Demokratik siyaseti savundu.”

“Jiyan Türkiye’de kendini radikal medya adıyla tanımlayan az sayıdaki siteden biri. Okur emeğini sömürmeden, okur odaklı bir habercilik ve yayıncılık anlayışı gözetiyor.”

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.