Gezi Parkı Ana Davası”nda Mahkeme 255 Sanıktan 244’ünü Suçlu Buldu

“Gezi Parkı Ana Davası”nda mahkeme 255 sanıktan 244’ünü suçlu buldu. Sanıklar 2 ay 15 gün ile 1 yıl 2 ay 16 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı.

7 sanığın da beraat ettiği davada, dört sanığı dosyası ayrıldı. Mahkeme ikisi asistan doktor 4 sanığı, “ibadethaneyi kirletmek” ten suçlu buldu. Sanıklar 10’ar ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezalar ertelendi.

Mahkemenin mahkumiyet kararı verdiği sanıkların işlediklerini belirttiği suçlar şöyle:

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet
Görevi yaptırmamak için direnme
Kamu malına zarar verme
Özel kıyafetleri usulsüz kullanma
İbadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme
Duruşmada Dolmabahçe Bezm-i Alem Camii’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan 2 kişi tanık sıfatıyla dinlendi.

Güvenlik görevlisi Savaş Dinç, “Olay günü mesai saatlerim saat 18.30 ile 08.00 arasındaydı. Beşiktaş da ağaç eylem vardı. Olay mesai saatleri içinde oldu. Olay günü etraf çok kalabalıktı. Biz camiinin içinde duruyoruk. İnsanlar içeri camiiye akın ediyorlardı. Yaralılar içeri geliyordu. Olay günü camiye ayakkabı ile girilmemesi konusunda uyarıda bulundum. Hatta ayakkabısıyla içeri giren bir vatandaşı uyardığımda bana çok sert davrandı. Ben şahsın kokusundan alkollü olduğunu anladım. Ancak vatandaşların ayakkabı ile girilmesine engel olamayınca halıların üzerine hasır serdik. Halılar zarar görmedi. Caminin içinde alkol alan herhangi birini de görmedim. Caminin içinde bir şeyler içen, tüketen ya da sigara içildiğini görmedim” şeklinde konuştu.
Atılan gazlardan kendisinin de etkilendiğini söyleyen tanık Savaş Dinç, “İçeride 15- 20 kişi yaralılara müdahale ediyordu. Yaralıların gözlerine ilaç sıkıyordu. Sabah herkes gitti. Sağlıkçılarda tıbbi malzeme içeren mavi torbalarla camiiden ayrıldılar. Ben olay günü dışarıda tahmini 15 bin kişinin olduğunu düşünüyorum. Polis camiiye müdahale etmedi. Polis müdahalesinden sonra yaralananlar ve gazdan etkilenenler camiye geldi. Kalabalık grup can havliyle gazdan korunmak için kapıya yüklenince kapının pimi attı. Kapı açıldı ancak kapı kırılmadı, kapı sağlamdı” dedi.

Diğer tanık güvenlik görevlisi Sercan Özcan da “Gündüz nöbetçiydim. Davaya konu olay benim görevimden önce olmuştu. Nöbeti devraldığımda camiide kimse yoktu. Nöbetim esnasında herhangi bir sorun olmadı. Ayrıca görev yaptığım sürede basın mensuplarını ya da başkasını camiye almadık” dedi.

*BBCTürkçe,Dağ Medya

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.