İstanbul’da Yeni Bir Vegan Mekan Daha: Tight Aggressive

Kadıköy Yeldeğirmeni’nde vegan bir mekan  daha geçtiğimi ay açıldı.

“Kendin Yapçı” Tight Aggressive mekânı Kadıköy Yeldeğirmeni’nde 4 aylık bir süre içinde sermayesel bir ortaklıktan ziyade, herkesin kişisel olarak yapabildiğinden, yetebildiğinden ibaret kolektif bir işbirliği içerisinde, tüketim odaklı sosyalleşme dayatmalarına karşı üretim bazlı alternatif yollar düşünerek ortaya çıktı.

Mekânın temel amacı kâr güdümlü bir yeme-içme istasyonu “olmama” çabası, bunu yapabilmek için de kültürel bir buluşma-karşılaşma alanı hâline geleceği bariz olan mekan 19 Eylül Cumartesi günü açıldı.

Açılışı eserleri Kanada, Birleşik Krallık, Portekiz, Belçika, Uzakdoğu, Amerika’daki sergilerde yer alan gif sanatçısı Haydi Roket|Mert Keskin’in sergisiyle birlikte yapılacak bu mekanın içi de fikirleri gibi çok kapsamlı.

Mekân içerisinde hayvansal besin içermeyen yiyecek ve içeceklerin yer aldığı yüzde 100 vegan kafe; her ay farklı disiplinlere ait kişilerin üretimlerinin sergileneceği sanat galerisi ve çeşitli çalıştayların yürütüleceği workshop alanı; serbest çalışmaların, konserlerin ve albüm/demo kayıtlarının yapılacağı müzik stüdyosu; serigraf, maket, ahşap, tekstil menşeili el yapımı ürünlerin üretileceği atölye bölümü bulunuyor.

Menüsü şöyle:

12138569_434048360135223_257886039698841756_o

TA fikrinin öncüleri fikirlerini ve heyecanlarını şu şekilde dile getiriyor:

“Bizler Tight Aggressive olarak farkındayız ki herkesin kendine has yetenekleri, tecrübeleri ve zihinsel edinimleri mevcuttur. Varolan sistem bu kendine has bireysel değerleri hiçleştirmek, silmek veya yok saymak adına elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Kişi kişi hepimizden çok daha güçlü bu baskının karşısında durabilmek için; bir arada üretmekten ve kontrol edilemeyen, şiddet görmediğimiz, benliklerimizi sansürlemediğimiz yeni sosyalleşme alanları yaratmaktan başka hiçbir şansımız yok.

Hayatlarımızı ancak hep birlikte geri alabiliriz.

‘Özgür bir adam, uzun bir yolculuğun başında… Sonu hiç belli olmayan biri. Umarım ki, sınırı geçebilirim. Umarım ki, arkadaşımı görüp elini sıkabilirim. Umarım ki, Pasifik rüyalarımdaki kadar mavidir. Umarım.’  (Shawshank Redemption|1994)”

Tight Aggressive‘e gitmek isterseniz;

Adres: Yeldeğirmeni Mahallesi, Karakolhane Caddesi, NO:83, Kadıköy

İletişim: tightaggressiveknights@gmail.com

*Haber: gaiadergi.com, Dağ Medya, Zülal Kalkandelen

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.