Konda 1 Kasım Seçimlerine İlişkin Son Anket Sonuçlarını Paylaştı

Konda araştırma şirketinin 1 Kasım seçimlerine ilişkin son anket sonuçlarını müşterileriyle paylaştığı belirtildi.

BusinessHT’nin kaynaklardan edindiği bilgilere göre Konda’nın son tahminleri şöyle:

AK Parti yüzde 40,9

CHP yüzde 30,4

MHP yüzde 14,3

HDP yüzde 11,8

Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, kamuoyuyla paylaşacakları bir anket olmadığını söyleyerek anket sonuçlarını doğrulamayacağını da yalanlamayacağını da söyledi. Ağırdır yanlızca seçim öncesi son Perşeme günü kamuoyuna anket yayınladıklarını söyledi.

Garanti Yatırım tarafından paylaşılan son nota göre; son gelen Konda ve Gezici anketlerinin ardından son iki ay içinde yapılan anket ortalamalarının işaret ettiği oy oranları ve milletvekilleri sayıları şöyle:

AKP yüzde 42,4 ile 265 milletvekili
CHP yüzde 27,4 ile 141 milletvekili
MHP yüzde 14,8 ile 67 milletvekili
HDP yüzde 12,3 ile 77 milletvekili

Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı 7 Haziran genel seçimleri kesin sonuçlarına göre AK Parti yüzde 40,7, CHP yüzde 25,1, MHP yüzde 16,5 ve HDP yüzde 13 oranında oy alarak sırasıyla 258, 132, 80 ve 80 milletvekili çıkarmıştı.

7 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hükümeti kurmakla görevlendirdiği Başbakan Ahmet Davutoğlu anayasada öngörülen 45 günlük süre içinde bir koalisyon hükümeti kuramadığı için Erdoğan, seçimin yenilenmesine karar vermiş, YSK da yeni seçim tarihini 1 Kasım olarak açıklamıştı.

Öte yandan, seçim yasakları bu gece itibariyle başlıyor. Yarından itibaren; yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılamayacak.

(Konda)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.