Kırşehir’deki “Madımak”‘a 16 Tutuklama

Kırşehir Valisi Necati Şentürk,  4 işyerinin yakılması olayı ile ilgili yaptığı açıklamada 59 kişi hakkında işlem yapıldığını ve 16 kişinin ise mahkeme tarafından tutuklandığını açıkladı.

8 Eylül’de Kırşehir’de düzenlenen ‘Teröre Lanet Yürüyüşü’nün kanunsuz eyleme dönüşerek 4 işyerinin yakılması sonucu yaşanan olaylardan büyük üzüntü duyduklarını ve yapılan soruşturma çerçevesinde 59 kişi hakkında işlem yapıldığını, bunlardan 16’sının tutuklanarak cezaevine konulduğunu açıkladı. Vali Şentürk, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:”İlimizdeki yürüyüşün kanunsuz eyleme dönüşmesi sonucu meydana gelen olaylarla ilgili 59 kişi hakkında işlem yapılmış, 16 kişi mahkeme tarafından tutuklanmıştır. 5 kişi hakkında mahkeme tarafından denetimli serbestlik kararı verilmiş, 5 kişi yaşı küçük olduğu için kimlik tespiti yapılmış, bu kişilerden 1’i hakkında denetimli serbestlik kararı verilmiştir. Yine işlem yapılan kişilerden 32’si savcılık tarafından serbest bırakılmıştır. Görüntüleri tespit edilen 16 kişi hakkında kimlik tespit işlemleri ve araştırmalar devam etmektedir” dedi.

Şentürk, olaylarla ilgisi olduğu tespit edilen kişiler hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu’na muhalefet, kasten adam öldürmeye teşebbüs, mala zarar verme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme ve hırsızlık suçlarından işlem yapıldığını sözlerine ekledi.

CHP Rapor Yayınladı: Devletin ihmali var

CHP, Kırşehir’de, aralarında HDP İl Binası ve Gül Kitabevi’nin de olduğu 4 işyerinin yakıldığı, 32 ev ve işyerinin hasar gördüğü saldırıya ilişkin rapor hazırladı. Raporda, devlet görevlilerinin bir dizi ihmal ve sorumsuzluğuna işaret edildi.

Hürriyet’in haberine göre, 11 Eylül’de Kırşehir’e giderek Vali Necati Şentürk, esnaf ve mağdurlarla görüşen CHP Ankara milletvekilleri Necati Yılmaz ve Murat Emir, hazırladıkları raporda şu tespitlere yer verdi:

– Vali Şentürk’ün anlatımına göre, Ülkü Ocakları ile Osmanlı Ocakları’nın basın açıklaması yapacaklarına dair istihbarat alındı. Bu nedenle açıklama engellenmedi. Sadece HDP İl Binası önünde ‘her zamanki tedbirlerden olan’ sınırlı sayıdaki güvenlik mensubu tarafından önlem alındı.

– Kalabalıkta ‘kimsenin tanımadığı ve şehre yabancı oldukları’ iddia edilen beyaz gömlekli kişiler, iddiaya göre ellerindeki adreslere protestocuları yönlendirerek, önceden belirlenmiş Kürt ve sol görüşlü vatandaşlara ait işyerlerini yakmaya teşvik etti. Bazı şahısların ellerinde önceden hazırlanmış benzin dolu pet şişeler gözlemlendi. Önce Gül Kitabevi yakıldı ve sonrasında “Burada işimiz bitti, sırada Çölpazarı var” sözleri duyuldu.

– ‘Beyaz gömleklilerin’ kim olduğu hakkında bilgi sahibi olunamadı. Ancak bunların ‘serseri takımından’ olduğu belirtildi. Bu kişilerden birinin 2 gün önceden arabasının üzerine örttüğü büyük Türk bayrağı ile ana cadde ve bulvarlarda dolaştığı, ırkçı içerikli küfür, hakaret ve söylemlerde bulunduğu, bir polis aracının kendisini sürekli uzaktan takip ettiği, müdahalede bulunmadığı ifade edildi.

– Çölpazarı adlı işyeri, Ahi Polis Karakolu’na 70 metre mesafede olmasına karşın hiçbir müdahalede bulunulmadığı için tamamen yakıldı.

– 22.00’de Vali Şentürk kalabalıkla birlikte TOMA’nın üstüne çıkarak İstiklal Marşı söyledi.

– Aynı şekilde birçok polisin göstericileri onaylayıcı ve teşvik edici davranışlar içinde olduğu belirlendi. Vali’nin ifadesine göre, zaten az sayıda olan güvenlik güçleri bazı bölgelerde saldırganlarla mağdurların arasına girmeye çalıştı.

– Vatandaşlar, 1 adet TOMA’nın var olduğunu belirtirken, saldırganlara müdahalede bulunulmadığı, bir dur ihtarı olmadığı, su sıkılmadığı, sadece eylemcileri serinletmek amacıyla havaya su sıkıldığı belirtildi.

– İtfaiye, Gül Kitabevi’ndeki yangını söndürmeye geç geldi. Sadece Diyarbakır Tatlıcısı’na yapılan saldırıda polis tarafından gaz kullanıldı.

– Gece 24.00’e kadar eylemler devam etti. Kürt kökenlilerin 4 işyeri yakıldı, 32 ev ve işyeri ciddi hasarlar gördü. Yakılan işyerlerinden birinin şehit yakınına ait olduğu anlaşıldı. 20 gün sonraki operasyonda sadece 4 kişi tutuklandı.

– Raporda “6-7 Eylül olayları ile Sivas ve Maraş katliamlarıyla benzerlikler bulunan olaylarda devlet görevlilerince eksiklik, ihmal ve kayıtsız tutumlar sergilenmiştir” denildi. Kırşehir Belediye Başkanı’nın konuşmasının taşkınlığa yol açtığı belirtildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: Kırşehir’den Sonra Alanya Saldırılarının Görüntüleri De Ortaya Çıktı | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.