154 Dini Liderden, ‘İklim Değişikliğine Karşı Harekete Geçin!” Çağrısı

Paris’teki iklim zirvesinden önceki son durak olan Bonn İklim Müzakerelerinin ikinci gününde, Dünya’nın dört bir yanından 154 dini lider, iklim değişikliği ile mücadele için hazırlamış oldukları deklarasyonu, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Genel Sekreteri Christiana Figueres’e teslim etti.

Ülkeleri etkin bir iklim anlaşması yapmaya ve emisyon azaltma tahaddüdü vermeye de çağıran dini liderler Türkiye’de yapılacak olan G20’ye de çağrıda bulundur. Dini liderler, Paris’teki iklim zirvesine katılacak ülkelerden yasal olarak bağlayıcı ve etkin emisyon hedefleri koymaları, İklim riskleri yönetim kriterleri geliştirmeleri ve özellikle ciddi tehdit altında olan kesimlere ve ülkelere etkin destek mekanizmaların geliştirilmesini istediler.

Paris İklim Zirvesi yaklaşırken, dini liderlerinin iklim değişikliği konusunda aktif bir biçimde etkin ve adil bir anlaşmanın çıkması için dünya liderlerine güçlü çağrılar yapmaya devam ediyorlar. Geçtiğimiz aylarda Papa’nın iklim genelgesi Laudato Si’, ve Dünya’nın dört bir yanından Müslüman liderleri İstanbul’da bir araya getiren İslam İklim Deklarasyonu da dini liderleri bir araya getirmişti.

Hristiyan Yardım Kuruluşları Birliği olan ACT Alliance, Dünya Lüteriyen Federasyonu, Barış için Dinler Girişimi ve Dünya Kiliseler Birliği’nin koordinasyonunda bir araya gelen dini liderlerin deklarasyonunda öne çıkan konular şöyle;

Küresel ısınmayı 1.5/2 Derece’nin altında tutmak için, yüzyılın ortasına kadar sera gazlarını azaltan ve %100 yenilenebilir enerjiyi hedefleyen bir uzun vadeli hedef ortaya konulmalı;

Tüm ülkelerin sıkı bir şekilde takip edeceği ve geliştireceği iklim değişikliği ile mücadele planlarına sahip olması gerekir;

Atılan mücadele adımlarının, en az beş yılda bir, kurallara dayalı, her ülkenin uygulayabileceği, şeffaf, hesap verebilir şekilde gözden geçiren bir sistem meydana getirilmeli.
En az 100 milyar dolarlık bir uluslararası iklim finansmanı oluşturulmalı. Bu finansman, iklim için gerekli olan finansal desteği, teknoloji transferini, kapasite geliştirmeyi sağlayacak ve gelişmekte olan özellikle en çok tehdit altında olan ülkelere iklim değişikliğine adaptasyon konusunda fırsat sağlayacaktır.
Dini liderlerin yayınladığı çağrının önemli bir bölümünün tüm ülkeleri kapsayan, etkin bağlayıcı ve adil bir küresel anlaşma hakkında olması Paris İklim Zirvesi Cop21 öncesi bağlayıcı bir kararın çıkması anlamında önem taşıyor.

154 dini liderin açıkladığı deklarasyonun İngilizce aslına ve deklarasyona katkı veren dini liderlerin isim listesine buradan erişebilirsiniz.

*Yeşil Gazete, Dağ Medya

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.