“Ülke Cumhurbaşkanı’ndan Korkuyor”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı makamının Türkiye’de bir ‘korku makamı’na dönüştüğünü söyleyerek, “Türkiye’nin önemli bir kısmı, üçte ikisinden fazlası ülkenin Cumhurbaşkanı’ndan ciddi ciddi korkuyor. Her türlü çılgınlığı yapabileceğine dair korku ve kaygı hali var,” dedi. Demirtaş, ‘silahsızlanma’ vurgusunu da yineleyerek, “Hiçbir sorunumuz Kürt sorunu da dahil, şiddetle, savaşla, silahla bugüne kadar çözülmedi,” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düzenlediği 12. Muhtarlar Toplantısı’na ilişkin de konuşan Demirtaş, “Ben onlara üzülüyorum. Çünkü ondan daha büyük bir zulüm düşünemiyorum. Allah onlara yardım etsin,” dedi.

Dağ Medya/Londra

Britanya’daki  temaslarının ardından İstanbul’a dönen ve havaalanında konuşan Demirtaş’ın açıklamaları özetle şöyle:

Merkel’in ‘Kürtlerle barış yeniden gündeme gelmeli’ açıklaması
“Bütün sorunlarımızın konuşarak, diyalog içerisinde çözülmesi gerektiği konusunda net bir tutuma sahibiz. Hiçbir sorunumuz, Kürt sorunu da dahil, şiddetle, savaşla, silahla bugüne kadar çözülmedi. Bundan sonra da ne kadar can kaybına uğrarsak, o bizim Türkiye toplumu olarak ortak kaybımızdır, acımızdır. Bunların hiçbirine gerek yok. Sayın Merkel’in bunu ifade ediyor olması, bir hakikate vurgu yapıyor olmasıdır. Biz Türkiye içerisindeki demokrasi güçleri ve dinamikleriyle kendi sorunlarımızı halen çözecek güce ve kararlılığa sahibiz. Yeter ki bu kamplaşma, kutuplaşmaya karşı bir arada durmaya çalışalım, başaralım.

“Ülke Cumhurbaşkanı’ndan korkuyor”
“Bunu bilerek ya da bilmeyerek yapıyorlar, bilemiyorum. Bütün uyarılarımıza rağmen, bu hassasiyeti dikkate almadan, kamplaştırıcı, ötekileştirici bir dil kullanmaya devam ediyorlar. Türkiye’nin önemli bir kısmı, üçte ikisinden fazlası ülkenin Cumhurbaşkanı’ndan ciddi ciddi korkuyor. Her türlü çılgınlığı yapabileceğine dair korku ve kaygı hali var. Çünkü yaptıkları, gerçekleştirdiği hukuksuzluklar önümüzdeki dönem gerçekleştireceği hukuksuzlukların da işaretidir, garantisi ve göstergesidir. Herkes hem 1 Kasım seçimlerinden hem de sonrasına dair korku duyuyor.

“Ama biz şunu söylüyoruz; bu olumsuzluklara bakarak panik yapmaya gerek yok, umudu yitirmeye gerek yok. Umut bizleriz, hep birlikte varız. Hep birlikte ülkemizdeki temel bütün sorunları bir arada, birlikte yaşayarak, barışla çözebilecek kararlılığa sahibiz. Savaşa ve çatışmaya ısrar eden bir AKP politikasına karşı, biz, barışı savunduğumuz ve ısrarcı olduğumuz müddetçe barış isteyenler kazanacaktır.”

“Allah Muhtarlara yardım etsin. Ben onlara üzülüyorum. Çünkü ondan daha büyük bir zulüm düşünemiyorum. Allah onlara yardım etsin.”

“Halk Sizden Korkuyor, Diktatör Müsünüz?”

Geçtiğimiz günlerde Finlandiyalı bir gazeteci de Erdoğan’a : Halk Sizden Korkuyor, Diktatör Müsünüz? sorusu yöneltilmişti. Erdoğan ise, ‘“Diktatörün olduğu ülkede herhalde böyle bir soru soramazsınız. Diktatörün olduğu bir ülkede o ülkenin Başbakanına veya o ülkenin Cumhurbaşkanına ailesi dâhil olmak üzere sınırsız hakaretin olduğunu göremezsiniz. Türkiye, demokratik parlamenter sistem içerisinde özgürlüklerin sınırsız yaşandığı bir ülkedir” şeklinde yanıtlamıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.