Su Taşkınına Maruz Kalan Karınca Kolonileri Kaçışa Dayalı Önlem Alıyor

Fotoğraf: Video ekran görüntüsüdür


 

Ateş karıncası kolonileri su taşkınlarında gözlemlenen bu davranışa son çare olarak başvuruyor. Su taşkınına maruz kalan ateş karıncası kolonileri kaçışa dayalı önlem alıyor. Bacaklarını ve çenelerini birbirine kenetleyen işçi karıncalar, iki dakika içinde bir sal oluşturuyorlar.

National Geographic’in haberinde, Kraliçeyi ve larvaları salın ortasına yerleştirerek, beden kütlesinin üzerinde yüksekte ıslanmadan kalmalarını sağlıyorlar. Karıncaların ince tüyleri hava tuttuğundan en alttaki karıncalar dahi suya tamamen batmıyor.

Sert ve kaygan tüyleri sayesinde, karıncalar kendi başlarına bile su üstünde kalma özelliğine sahip yırtıcılardan gelen sürekli tehlikeye maruz kalıyorlar. Eğer çok fazla karınca balıklara yem olursa tüm bir koloni çökebiliyor.

Tek bir kraliçe yaşamı boyunca üç milyon yumurta bırakabiliyor ve böylece mücadelede kaybedilen işçi karıncaların yerini yenileri alıyor.

Ateş karıncaları salda birkaç hafta yaşayabiliyor ama kolonilerini yeniden kurmak için sonuçta karaya çıkmaları gerekiyor. Suda kaldıkları süre zarfında, başta onları tek tek avlayan balıklar olmak üzere yırtıcılardan gelen sürekli tehlikeye maruz kalıyorlar. Eğer çok fazla karınca balıklara yem olursa tüm bir koloni çökebiliyor.

Tek bir kraliçe yaşamı boyunca üç milyon yumurta bırakabiliyor ve böylece mücadelede kaybedilen işçi karıncaların yerini yenileri alıyor.

Kaynak: http://www.nationalgeographic.com.tr/makale/kesfet/karincalar-su-baskinlarindan-kurtulmak-icin-sal-olusturuyor/2618/0

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.