Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi Serbest Bırakıldı

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, “PKK terör örgütü değildir” şeklindeki sözleri nedeniyle Sulh Ceza Hakimliğinde verdiği ifadenin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Elçi’ye yurtdışına çıkış yasağı da konuldu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 14 Ekim’de CNN Türk’te katıldığı bir programda sarf ettiği “Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK, silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir” sözleriyle ilgili Elçi hakkında soruşturma başlatmıştı.

Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine, Elçi hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yakalama kararı çıkardı.

Elçi’yle ilgili yakalama kararında “tüm aramalara rağmen bulunamadığı, saklandığı” iddia edildi ancak Elçi barodaki makamında gözaltına alındı.

Bakırköy Sulh Ceza Hakimliğince hakkında yakalama kararı çıkarılan Elçi bu sabah Diyarbakır’dan İstanbul’a getirilerek 10:00 civarında Bakırköy Adliyesinde ifade verdi.

Hak örgütlerinden Elçi’ye destek

İnsan hakları örgüt ve dernekleri de Avukat Elçi’nin gözaltına alınmasına tepki göstererek destek açıklamaları yayınladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD), Elçi’nin baro binasında bütün gece ifade için davet edilmeyi beklediğini, buna rağmen bu sabah polis baskınıyla ifadesi alınmak üzere İstanbul’a uçakla götürüldüğünü hatırlattı:

“Elçi’ye ‘PKK’ye terör örgütü demedin’ diye suçlama yöneltmek, ‘PKK’ye terör örgütü diyeceksin’ diyerek onu açıklamaya zorlamak İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin (İHEB) 18.maddesinin ihlalidir. Kimse düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz. Kimse açıklamadığı, söylemediği düşünceler nedeniyle suçlanamaz.”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) da “kurucularımızdan Elçi’nin yanındayız” derken, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkevleri Hukuk Dairesi’nin şu açıklamasına sitesinde yer verdi:

“Artık akli melekelerini yitirmiş bir siyasi iktidar ve ona bağlı bir yargı ile karşı karşıyayız. Bir hukuk insanının, Anayasa, yasa ve uluslararası sözleşmelerle garanti altına alınmış haklar hiçe sayılarak düşüncelerini açıklamasından dolayı hakkında yakalama kararı ve gözaltı işlemi yapılmasını kabul etmiyoruz.”

İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) “Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin sadece düşüncesini ifade ettiği için maruz bırakıldığı bu uygulama, insan haklarına, ifade ve vicdan özgürlüğüne karşı yapılmış ağır bir ihlaldir” açıklamasını yaptı.

İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD) Yönetim Kurulu açıklamasında, Elçi’nin 1990’lardan bu yana Türkiye insan hakları hareketine yaptığı katkıya dikkat çekti: “Üyemiz Elçi’nin şiddet içermeyen ve şiddet çağrısı yapmayan sözleri gerek hukukumuz gerek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi doğrultusunda ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmelidir. Bu ülke için çok önemli bir insan hakları savunucusu olan Tahir Elçi yalnız değildir.”

(Bianet)


 

08:30

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri tarafından Diyarbakır Barosu’nun Adli Hizmet binasında polis ekipleri tarafından gözaltına alınan Tahir Elçi, yapılan sağlık kontrolünün ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Tahir Elçi, CNN Türk televizyonunda yayımlanan “Tarafsız Bölge” programında, ”Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK, silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir” ifadelerini kullanmıştı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, bu sözleri nedeniyle Elçi hakkında, yakalama kararı çıkarılmasını talep etmişti.

Talebi değerlendiren Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında ”terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti.
Tahir Elçi ise dün yaptığı açıklamada yargının kamuoyu önünde yapılan bir fikir tartışmasında “ultra milliyetçi bir siyasi partiden yana saf tuttuğunu” söylemişti.

Makamında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Elçi, 3 gündür bir kısım medya ve sosyal medya üzerinden kendisine yönelik bir linç kampanyası sürürüldüğünü belirtmişti.

Elçi, “Yargı bu linç kampanyasında histerik grupların yanında yer almıştır. Bu da yargının Türkiye’de geldiği nokta itibariyle hazin bir durumdur” ifadelerini kullanmıştı. Bölge baroları daha önce Diyarbakır’da bir basın açıklaması yaparak Elçi’ye desteklerini açıklamışlardı.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de Elçi hakkında başlatılan soruşturmayı eleştirdi. Baluken, “Diyarbakır, bölge halkı, Türkiye’de demokrasi mücadelesi yürüten halkaların çoğu Tahir Elçi gibi düşünüyor. Bu ülkenin, herkese ayar verme anlayışından vazgeçmesi gerekiyor” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.