Avrupa İklim Hareketi Ağı Raporu|Türkiye Yüzde 67 İle En Fazla Kömür Projesine İmza Atan Ülke

Avrupa’daki 112 kömür santrali projesinin 75’inde Türkiye’nin imzası var. 

30’dan fazla Avrupa ülkesinde 120 organizasyonun üyesi olduğu Avrupa İklim Hareketi Ağı, kömür yatırımlarının azalan gidişine tezat giden, Avrupa’nın kömür santrali yatırımı yapan ülkelerini inceleme altına aldı.

 

Yayımlanan raporda ülkelerin ortalama olarak sadece 2 kömür santrali projesi bulunurken, Türkiye’nin tüm ülkelerin toplam proje miktarının iki katından fazla projeye sahip olması.

 

Türkiye’deki projelerinin detaylarına bakıldığında Avrupa’nın en büyük 10 kömür santralinden 5’ininTürkiye’de olacağı öngürülüyor. Böyle bir durumda Türkiye’nin yıllık karbon salımı; 1990’lardaki 21.5 milyon tonluk seviyesinden, 2023’de 200 milyon tona fırlayacak.

İklim Hareketi Ağı’nın hesaplamaları, tüm projelerinin gerçekleşmesi durumunda bölgede karbon salımının 16 milyar ton artacağını gösteriyor. Bu rakamı tüm Avrupa Birliğinin şu an ürettiği 3,7 milyar tonluk karbon salımı ile karşılaştırdığımızda olayın ciddiyeti daha da ortaya çıkıyor.

AB genelinde, elektrik ihtiyacı ve fiyatları düşmüş, yenilenebilir enerji kaynakları ise artık fiyat/enerji üretimi bakımından fosil yakıt alternatiflerine karşı seçenek olmuş durumda. Türkiye’nin kömür projelerine yatırım yapmasının en büyük sebeplerinden biri, ülkemizdeki kömür kullanımının %80 oranında ithal kömüre bağımlı durumda olması. Bu yeni projelerin neredeyse hepsi yerli linyit kaynaklarına bağlı santraller.

Veri Setini  İndirmek İçin Tıklayınız.

*Haber Dağ Medya, yeşilist

Grafik: @DagmedyaVeri

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.