Angela Merkel: Kontrolsüz Krizle Karşı Karşıyayız

Almanya Başbakanı Angela Merkel göç krizinin başlıca gündem maddesi olduğu İstanbul ziyareti kapsamında Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birer görüşme yaptı.

Erdoğan ile Beşiktaş’taki Mabeyn Köşkü’nde görüşen Merkel ve Erdoğan toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Merkel “Önemli konu başlıklarından biri Mültecilerin Türkiye’deki ve batıdaki yönelişidir. Bu konuda külfet paylaşımı üzerinde değerlendirmemiz oldu. Ayrıca terör örgütlerine karşı birlikte hareket etmemiz gerektiği üzerinde durduk. Ayrıca fasıllar üzerinde konuşma fırsatımız oldu.” dedi.

Özellikle terörle mücadele konusunu değerlendirdiklerini söyleyen Merkel, “Türkiye’nin 2 milyon mülteciyi kabul ederek güç bir görev üstlendi. Bir mülteci hareketinin olduğunu ve çoğalabileceğini ve bu hareketin Türkiye üzerinden Avrupa’ya akacağını da görüyoruz. Bu konuda Türkiye’ye destek verilmesi gerektiğini savunuyoruz.” dedi.

Vize konusu ve geri kabul anlaşması konularını hızlandırma konusunda mutabık kaldıklarını söyleyen Merkel Bir takvim oluşturarak, bir takvim geliştirerek biz de Almanya olarak destek vereceğimizi belirttim” diye konuştu.

Davutoğlu’yla ortak basın toplantısı
Merkel Erdoğan’la görüşmesinden önce Başbakan Davutoğlu ile de bir araya gelip, ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu “Küresel ve bölgesel sorunları da kapsamlı şekilde görüştük. Suriye sorununa değindik. Suriye’de son beş yıldaki gelişmelerle ilgili her ikimiz de üzüntümüzü dile getirdik. ” dedi.

“Yasadışı göçün hiçbir ülkenin tek başına çözebileceği bir konu olmadığını” söyleyen Davutoğlu “Bugün 2 milyondan fazla Suriyeliye Türkiye ev sahipliği yapıyor, 7,5 milyar dolardan fazla maliyetin altına girdik.” diye konuştu.
Davutoğlu ayrıca “Türkiye ile Avrupa Birliği arasında göçmenler konusunda büyük görüşmeler yapıldı. Sayın Merkel ile de birlikte bir eylem planı konusunda attığımız adımları takdir ediyorum. Biz Türkiye olarak insan kaçakçılığına karşı birlikte çalışmaya hazırız.’ diye konuştu.

Geri kabul anlaşmasının yasal anlamda göç sorununu çözeceğini vurgulayan Davutoğlu ” 2017 için planlanan Schengen konusunu 2016 içinde tamamlayabilmek için ciddi bir çaba sarf ediyoruz. Umut ediyoruz 2016 Temmuz ile birlikte hem geri kabul anlaşması hem de Schengen anlaşması devreye girer” dedi.

“Bu krizden Türkiye –AB ilişkilerine yeni bir vizyon üretilebilir miyiz?” diyen Başbakan “Beklentimiz ahde vefa ilişkisi doğrultusunda AB sürecine yeni bir soluk gelmesidir.” diye konuştu.

Alman Başbakanı Merkel ise “Vize konusu dahil, Almanya’nın da destek vereceğini söylemek isterim. Tabi ki bu süreci her şeyden önce ilerletmek istiyoruz. Vize konusunda bazı talepler var. Bunun için karşılıklı olarak çalışma gerekir. Elbette bizim taleplerimiz var” dedi.
Merkel sığınmacıların yükünün paylaşılması konusunda ise “Şu ana kadar Türkiye’nin çok fazla yardım almadığını biliyoruz. Türkiye bu konuda belirli bir sorumluluğu üstlenmiştir ve mülteciler konusunda baskı görmüştür. Şu anda çok kontrolsüz bir kriz söz konusu, çok fazla insan akını var.” dedi.

“AB ile Türkiye arasındaki ilişkiler tabi ki sürdürülecek.” diye konuşan Merkel “AB üyeliği konusunda ucu açık bir husus. Almanya olarak 17 no’lu faslı açmak isteriz. Türkiye eskiden katılıyordu toplantılara. Ama artık aile fotoğrafında değil. Aday ülkelerin yeniden çalışmalara nasıl dahil edebileceğini yeniden düşünmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Merkel ayrıca ” Almanya her şeyden önce istikrarlı bir Türkiye’nin oluşmasını istiyor. İstikrarsızlık istemiyoruz. Seçimlerden sonra Kürtlerle yeniden barışma konusunun gündeme gelmesini istiyoruz.” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.