Fotoİstanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali Kapılarını Açtı

Türkiye’den ve dünyadan 60’a yakın sanatçının fotoğraflarının sergileneceği Fotoİstanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali kapılarını açtı.

Asya, Avrupa, Amerika’dan ve Türkiye’den sanatçıların çalışmalarının yer aldığı ve 8 Kasım’a kadar açık olacak festivalde, 40 sergi, 15 panel ve yuvarlak masa tartışması, 80 fotoğraf gösterisi, 100’ü aşkın portfolyo değerlendirmesi, kitap, imza günleri ve ustalarla söyleşi etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Ortaköy Yetimhanesi, Ortaköy Sanat Merkezi, Köyiçi Kartal Meydanı, Barbaros Bulvarı’ndaki Ertuğrul Tekke Camii yanı, Beşiktaş İskelesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Eski Fen-Edebiyat Fakültesi boş alanı ve Beşiktaş Çarşı CHP İlçe Başkanlığı önü festivale ev sahipliği yapacak.

Festival kapsamında Josef Koudelka, Anders Petersen, Atta Kim ve Stanley Green’in de aralarında bulunduğu 20’ye yakın sanatçı İstanbul’a gelecek. Festivale Türkiye’den Sıtkı Kösemen, Haluk Çobanoğlu, Laleper Aytek, Kürşat Bayhan, Meltem Işık ve Cemre Yeşil gibi isimler katılacak.

Bu yıl Fotoİstanbul’un “Ustalara Saygı” etkinliği çerçevesinde Ara Güler’e özel bir bölüm hazırlanacak. Güler’in bugüne dek yayımlanmamış fotoğraflarının da yer alacağı serginin yanı sıra 22 Ekim’de “Ara’yı anlamak” adlı bir panel düzenlenecek. Panel, Pera Müzesi’nde saat 18:00’de başlayacak

Fotoİstanbul festival etkinliklerine Instagram’da yapılan bir fotoğraf yarışması da dahil edildi. Dünyadan binlerce adayın fotoğraf gönderdiği yarışmada finale kalan isimler festival kapsamında ödüllendirilecek. Yarışmada ilk yüze giren fotoğrafçıların eserleri ise festivalde sergilenecek.

Festival ekibi tarafından yapılan açıklamada “Bizim ilgi alanımız daha çok kim olmadığımız, yani ‘başka’larımız… Başkalarımızı anlamak ve tanımak istiyoruz. Değişmeleri umuduyla değil, sadece oldukları gibi. Hayata sadece kendi açımızdan değil, başka açılardan da bakabilmek, yeri gelince kendimizi bile başka açılardan seyredebilmek istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.