Muharrem Orucu Bugün Başladı

Alevilerin kutsal saydıkları Muharrem ayının ilk orucu bugün tutuluyor. Matem ayı olarak bilinen muharrem ayında, Kerbela’da yaşanan acılar hatırlanır.

Her yıl kurban bayramının takip eden 21. günde oruca başlanır; 12. günün sonunda aşure pişer. Nuh peygamberle başlayan aşure geleneği 12 imama ithafen dağıtılır buna da 12 imam aşuresi derler.

Bianet’te yer alan haberde  Mersin Cemevi Dedesi Hasan Kılavuz’un Muharrem ayını ve orucunu  şöyle anlatmış:

* Muharrem ayı Anadolu Alevilerinin kutsal ayıdır. Mitolojik olarak Adem peygamberden günümüze kadar uzanır. Adem peygamberle başlayan üç gün oruç tutma geleneği Nuh peygamber tufandan kurutlunca 10 güne çıkmıştır.

* Anadolu Alevileri ise 10 günlük bu orucu Kerbela olayından sonra 12 güne çıkartıp ismini matem orucu koydu. Çünkü Kerbela’da hazreti peygamberin torunları, hazreti Ali’nin evlatları 12 imamların hepsi şehit edildi.

* Bütün peygamberlerin icazateleri ve iradetleri muharrem ayında oldu: Adem peygamberin cennete yeniden kabulü,  Musa peygamberin kavmini ikiye ayrılan Kızıldeniz’den geçirerek Firavun zulmünden kurutulması, Yunus peygamberin balığın karnından çıkması, Nuh peygamberin tufandan kurtulması, Eyüp peygamberin o gün dertlerine şifa bulması, İbrahim peygamberin Nuh ateşinden kurtulması.

* Böyle kutsallıklarla dolu bir ayda nasıl oluyor da hazreti peygamberin evlatları Kerbela’da kurtulmuyorlar. O yüzden bu bizim şükür değil matem ayımız ve matem orucumuzdur.

* Aşure, Arabi aylardaki ilk ay olan muharremin 10. günü anlamına gelir. Her yıl kurban bayramının takip eden 21. günde oruca başlanır; 12. günün sonunda aşure pişer. Nuh peygamberle başlayan aşure geleneği 12 imama ithafen dağıtılır buna da 12 imam aşuresi derler.

* Aleviler, muharrem orucunda, Kerbela’da Hüseyin’in yolunun kesilip susuz şehit edilmesi nedeniyle mümkün olduğunca sudan uzak durular. Su yerine şerbetli içecek, ayran çay içerler. Hasta, ağır işte çalışanlara su konusunda dikkat edin deriz. Etli yemeklerden uzak durulur çünkü canlıların öldürülmesi istenmez. Dal kırmamaya, çiçek koparmamaya dikkat edilir.

* Eğlenceden de uzak durmaya çalışılır, bu günlerde düğün nişan tören yapılmaz. Kişiye kin tutulmaz, küfür edilmez. O gün peygamberin evlatlarına yapılan eza ve cefayı düşünenler ağladığı için çevremizdeki insanları ağlatmamak için dikkat ederiz.”

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.