Küresel Deniz Analizi Verileri| Okyanuslarda Gıda Zinciri Çöküyor

Fotoğraf: usi.web.tr  | Araştırmayı detaylı olarak incelemek için  tıklayınız


 

Okyanuslarda gıda zinciri karbondioksit seviyesi gıda zincirini ve canlı türlerini olumsuz etkiliyor. Son verilere göre okyanuslardaki ısı ve asit oranının artışı deniz canlı türlerinin sonunu getirebilir.

Dağ Medya-Avustralya‘nın Adelaide Üniversitesi’ne bağlı ekologların yaptığı çalışmada, mercanlar, yosunlar, açık okyanuslar ve tropikal ile Arktik sular hakkında 600 araştırmanın verileri bir araya getirildi. Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, okyanuslardaki ısı ve asit oranının artışı birçok önemli deniz canlı türünün sonunu getirebilir.

“Kıyı Bölgeleri Olumsuz Etkilenecek”

Araştırmada yer alan Ivan Nagelkerken,’canlı çeşitlerinin azalmasının deniz yaşamı üzerinde çok büyük etki yapacağını, özellikle ticaret ve gıda için denizlere bağımlı olan kıyı bölgelerinin çok olumsuz etkilenebileceğini’ söyledi. Nagelkerken, ‘çok az canlı türünün ısınan sulara adapte olabileceğini, sayıları artacak tek canlıların ise mikroorganizma türleri olacağını’ belirtti.

“Besin Bulmakta Zorlanabilirler”

Plankton gibi canlıların sayılarının artacak olması, boyut olarak değişim göstermeyecekleri için ana besinlerinden mahrum kalan büyük balıkların beslenmesine yetmeyecek. Nagelkerken, “Sıcak sularda canlıların metabolizmaları hızlanacak ancak besin bulmakta zorlanacaklar. Dahası balıkçılık sanayi bu balıkların peşinde” ifadesini kullandı.

Bilim insanları denizlerdeki gıda zincirinin tepeden aşağıya darbe alacağını belirtirken, midyeler ve mercanlarda yaşayan türler küresel ısınmadan en fazla zarar gören canlılar olacak.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.