Başsavcılık’tan Ankara Katliamı’na ‘Süreli Yayın Yasağı’ Geldi

Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği, 10 Ekim’de Ankara Garı’nda meydana gelen bombalı terör saldırısıyla ilgili soruşturma tamamlanıncaya kadar uygulanmak üzere, son dönemin en geniş kapsamlı yayın yasağı kararını aldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, en az 97 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili tüm haberler yayın yasağı getirdi. Karar RTÜK’e gönderildi. Karar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından 14

Ekim’de medya kuruluşlarına “ivedi” ibaresiyle bildirildi.  Cumhuriyet Savcısı Tekin Küçük imzalı kararda, “soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel, sosyal medya ile İnternet ortamında faaliyet gösteren her türlü medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri ve benzeri yayınların yapılmasına yasaklanmasına karar verildiğinden, söz konusu kararın infaz edilmesi için gereği rica olunur” denildi.

Ankara katliamıyla ilgili her türlü haber, röportaj, eleştiri ve benzeri yayınlara yasak gelmesinin ardından Cumhuriyet Gazetesi ise  yayın yasağına uymama kararı aldı. Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay yayın yasağıyla ilgili olarak Cumhuriyet’in yayın çizgisini Twitter’ından şöyle duyurdu:

Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay yayın yasağıyla ilgili Cumhuriyet’in tavrına şu açıklamayı yaptı:

“Misal, bir hakim çıkıp da bir sanık hakkında idam kararı verse buna uyulmasını mı bekleyeceğiz? Yayın yasağı diye bir kararın da hukuken bundan bir farkı yoktur. Bu ülkede, bir hakimin verdiği tahliye kararının bile savcı tarafından yok hükmünde sayılıp uygulanmadığını biliyoruz. O halde, kanunda ve hukukta yeri olmayan bir talimatı, sırf görünüşte hakim kararı var diyerek niye uygulayalım? Kusura bakmasınlar, biz bu yayın yasağı kararını çöpe atıyoruz. Yürütülen soruşturma elbette gizlidir, kanun da bunu düzenliyor ve hangi sınırlar içinde kalınması gerektiğini yazıyor, bunu biliyoruz ve elbette dikkate alırız. Yayın yasağı ise bizim için yok hükmündedir.”

 

Hukukçuların görüşü nedir?

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz: “Medyaya 3 Maymun Kararı bu. Basın ve ifade özgürlüğüne en sert müdahalelerden biri olarak tarihe geçer. Tek kelimeyle de sansür. Kararı mantık çerçevesinde değerlendirmek mümkün değil. ”

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto: “Yayın yasakları kamuoyunun haber alma hakkını kısıtlayan kararlar. Halk gerçekleri öğrenmekten yoksun kalıyor. Bu kararları da çok kolay alıyorlar. Katliam olayı gerçekten ürkütücü ama halk da bilmek istiyor. Kimdir ölenler, kimlikleri belirlendi mi? Bunları haber yapacaksınız ki kamuoyu öğrenebilsin. Kamuoyunun elinden alınıyor bu. Bunu öğrenemiyorsunuz. Biz dava açmayı düşünüyoruz. Bugün hukukçu arkadaşlarla konuştum. Muhtemelen bu yasağın kaldırılması için mahkemeye başvuracağız. Bu yasaklamaların Türkiye’ye bir şey getirmediği açık. Tam tersine fısıltı gazetesini getiriyor. Fısıltı gazeteleriyle çok daha yaygınlaşacak. Duyuyoruz bazı telefonlar geliyor insanlara. Sokağa çıkmayın, metroya binmeyin diye. Söyleyip duruyoruz. Bir korku iklimi yaratılıyor. İnsanlar bu korku ikliminde nasıl yaşar.”

 

Bu yasağın TCK’da karşılığı yok

Prof. Dr. Ersan Şen: Basın Kanunu’nun 3’üncü maddesinin 2’inci fıkrası genel bir uygulamadır. Bu bir temenni maddesidir. Bir alt düzenlemesi olmalı ancak bunun bir alt düzenlemesi yok. Basın Kanunu’nun 3’üncü maddesinin 2’inci fıkrasını gerekçe göstererek haber verme ve haber alma hakkını tümden kaldırıyorsun, yasaklıyorsun. Böyle bir şey olmaz. Böyle bir yasak koymazsın. Bunun Anayasa’da karşılığı yok. Anayasa’da böyle bir sınırlama konulmamış. Anayasa’da, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda ve Basın Kanunu’nda yaptırımı olmayan bir yetkiyi kullanıyorsun. Türk Ceza Kanunu’nda bir karşılığı yok. Bu yasağı ihlal eden olursa neye göre cezalandıracaksın. Bu suçun karşılığında hangi cezayı vereceksin. Dayanağını Anayasa’dan, kanunlardan almayan hiçbir yetki kullanılamaz. Basın Kanunu’nun 3’üncü maddesi kararın dayanağı olamaz. Basın hürriyetini haber alma hakkını hiç kullanılmaz hale getiremezsin. Olağan hukuk düzeninde böyle bir şey olamaz. Soruşturmanın gizliliği var. Soruşturmalar zaten gizlidir. Savunmaya karşı da gizleyebilirsin. Sınırlandırabilirsin ancak tamamen yasaklayamazsın.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.