Arap Basını: Barış Mitingi Katliamla Sonuçlandı

Barış talebiyle Ankara’da bir araya gelen binlerce kişiye yönelik çifte bombalı saldırı Arap basınında geniş yer buldu. Suudi sermayeli Alhayat gazetesi saldırıyı “Barış Mitingi bir katliamla sonuçlandı” başlığı ile okurlarına aktardı.

Haberde “Bombalama kabusu Türkiye şehirlerine geri döndü ve bu kez Başkent Ankara’nın merkezini vurdu” yorumu yapıldı.

Devlet sermayeli Mısır gazetesi Ahram “Terör Türkiye’nin kalbini vurdu” manşetini kullandı. Ahram gazetesinin saldırının ardından Türkiye Hükümetinin Mardin ve Diyarbakır kentlerinde yeniden sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini aktarması ve Türkiye halkının yanında olduğunu belirterek saldırıyı kınaması dikkat çekti.

Irak’ta yayınlanan Ezzaman gazetesi Ankara’daki saldırıyı “Türkiye tarihinin en kanlı saldırısı” olarak değerlendirdi.

Middle East gazetesi “Binler “Katil Erdoğan”a karşı gösteri yapıyor” manşeti ile aktardığı haberde saldırı sonrası Türkiye genelinde öfkeli kalabalığın sokaklara döküldüğüne dikkat çekildi.

Gazetede yer alan haberde, “Ankara’da barış mitingini hedef alan çifte intihar saldırısından hükümeti sorumlu tutan on binler protesto eylemi düzenledi.

İstanbul’un Avrupa Yakasının kalbi İstiklal caddesinde bir araya gelen binler ‘Katil Erdoğan’, ‘Barış Kazanacak’ sloganları attılar” denildi. Almayadeen TV de “Ankara’daki çifte bombalamanın ardından Türkiye hükümetine karşı öfkeli kitlesel gösteriler” başlığı ile Türkiye geneline yayılan öfke patlamasına dikkat çekildi.

Moritanya’dan yayınlanan Albadil gazetesinin saldırıyı Suriye’de olayların ilk patlak verdiği 2011 yılına göndermeler yaparak sunması dikkat çekti.

Suriye’de Esad’ın birkaç ay içinde devrileceği beklentisi içerisinde olan Erdoğan o zaman Özgür Suriye Ordusunu desteklediğini ve Suriye’den gelecek mültecileri kabul etmeye hazır olduklarını açıklamıştı.

Bunu ima eder tarzda Gazete saldırıyı “Özgür Türkiye Ordusu Ankara operasyonunu üstlendi ve Suriye Türk mültecileri almaya hazırlanıyor” başlığı ile okurlarına aktardı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.