Ankara Katliamı Soruşturmasına Gizlilik Kararı Geldi

Ankara’daki barış mitingine yapılan ve 97 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırı ile ilgili açılan soruşturmada “gizlilik” kararı alındı.

Cumhuriyet gazetesinden Kemal Göktaş’ın haberine göre, Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi, soruşturmayı yürüten Ankara Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı Suçlar Bürosu’nun talebiyle saldırıdan bir gün sonra (11 Ekim’de) soruşturma dosyası üzerinde kısıtlama (gizlilik) kararı aldı.

Karara göre avukatlar dosyadan bazı istisnalar dışında bilgi, belge alamayacaklar. Mahkemenin 2015/3985 sayılı kararında yer alan Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 153. maddesinde, sanık avukatı dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisinin, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek ise Cumhuriyet savcısının istemi üzerine hâkim kararıyla kısıtlanabileceği düzenleniyor.

Suçtan Zarar Görenlerin Avukatları Dosyadan Belge Alamayacak

Bu maddeye göre kısıtlama kararı ile avukatlara “Yakalanan kişinin veya şüphelinin ifadesini içeren tutanak ile bilirkişi raporları ve adı geçenlerin hazır bulunmaya yetkili oldukları diğer adli işlemlere ilişkin tutanaklar” dışında hiçbir belge avukatlara verilemeyecek.

Kısıtlama kararı uyarınca, suçtan zarar görenlerin avukatları da dosyadan belge alamayacaklar. Karar, basına yönelik bir kısıtlama kararı ya da haber yasağı anlamına gelmiyor.

Suruç ve Diyarbakır Saldırına da Alınmıştı

Suruç ve Diyarbakır’daki bombalı saldırıların ardından da gizlilik kararı alınmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.