Yıllık Ağaç Kaybının Dengelenmesi İçin Drone’lar Yılda Bir Milyar Ağaç Dikebilir

Britanya merkezli bir firma, her yıl 3 ila 6 milyar azalan ağaçları korumak için drone teknolojisinden yararlanacak. BioCarbon Engineering firması, sabit rotalarda uçan birden fazla drone kullanarak her yıl 1 milyar tohum dikmeyi planlıyor.

Yapılan plana göre, ilk olarak ağaçlandırılacak arazinin 3D haritası çıkarılacak ve ardından drone’lar paintball topları ateşliyormuş gibi belirlenen noktalara tohumları ateşleyecek. Drone’lar tohum yerleştirme işleminin ardından tohumların yeşermesini de denetlemek için kullanılacak.

BioCarbon Engineering planlarının başarılı olması halinde aynı yöntemi tarım arazilerinin verimliliğini artırmak gibi farklı projelerde de kullanmayı amaçlıyor.

Projeleri kapsamında 100 bin Euro bağış alan firma, çalışmalarına Güney Afrika’da başlayacak.

Bilim insanları yakın geçmişte yapılan araştırmada dünyada 3 trilyon ağaç kaldığını belirtmişti. Her yıl kesilen ağaç sayısı ise yaklaşık 15 milyar olarak açıklandı.

Geleneksel yöntemlerle ağaçlandırma çalışması yapan One Million Trees in One Day örgütü, Ekvador’a bir günde 1 milyon tohum dikmişti. Örgüt aynı işlemi birçok ülkede tekrarlamayı düşünüyor.

Kaynak: Al Jazeera, Dağ Medya

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.