Davutoğlu: Bir Saldırganın Kimliğine Yaklaştık, IŞİD Birinci Öncelik

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da resmi rakamlara göre 97 yurttaşın yaşamını yitirdiği saldırının Türkiye’yi Suriye yapmayacağını savundu.  Davutoğlu, “Türkiye’nin riske açık onlarca faaliyet alanı var. IŞİD’i birinci öncelik olarak araştırıyoruz” dedi.

NTV televizyonunda katıldığı canlı yayında Ankara katliamına dair soruları yanıtlayan Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Bu saldırı Türkiye’ye dönük, demokrasimize dönük, halklarımızın tümüne dönük bir saldırıdır. Seçime gölge düşürme çabası da var.İlk gündemimiz yaralılarımızın tedavisi, cenazelerimizin teslimi.”

‘Saldırganlardan birinin kimlik tespitine yaklaştık’
“Soruşturma devam ediyor, müfettişler görevlendirildi. Bu saldırı Türkiye’yi bir Suriye yapmaz. Türkiye’nin riske açık onlarca faaliyet alanı var. IŞİD’i birinci öncelik olarak araştırıyoruz.”

“Canlı bomba olduğu kesin, DNA testleri yapılıyor. Saldırganlardan birinin kimlik tespitine yaklaştık. Bir örgütü işaret ediyor.”

Soruşturma yürütülüyor. O konuda bir zaaf varsa gereğini yapacağız.Hangi istihbarat ile neleri engellediğimizi biz biliyoruz kamuoyu bilmiyor. Bir hafta içinde İstanbul ve Ankara’da engellenmemiş olsa farklı olaylar olabilirdi. Onlar engellendi.
Sanki Türkiye’de, çağdaş ülkelerdekinden daha zayıf bir istihbarat yapısı var demek doğru değildir.Çevremizdeki 6 ülkede iç savaş var.Türkiye bunun içinde şu istikrarı sağlamışsa 1 yıl içinde 4. kez seçime gidiyorsa suhuletle burada Türkiye’nin emniyetinin siyasi iradenin hakkını herkesin vermesi lazım. Çok kolay geriden bazı yorumlarda bulunmak. Çok kolay küçük bilgilerden büyük teoriler yaratmak.

“CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, benden duyduklarını izin almadan basın önünde aktarması etik değildi. Saldırı sonrasındaki daveti kabul ederkenki siyasi nezaketine hiç uygun davranmadı.”

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.