Ankara Barış Mitinginde Patlama

Çok sayıda sendika ve meslek örgütünün çağrısıyla bugün Ankara’da düzenlenecek olan Barış Mitingi’nde patlama meydana geldi.

Gördü tanıklarının aktarımına göre, miting için kortejlerin toplandığı sırada saat 10.00 sularında Tren Garı Kavşağı’nda ardarda iki patlama meydana geldi. Patlamanın HDP kortejine yakın gerçekleştiği söylendi.

Haber ajansları, olay yerinde çok sayıda yaralı ve ölü olduğunu belirtiyor.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, olayın hemen ardından yaptığı ilk açıklamada “Kortejler toplanırken 2 büyük patlama oldu. Müthiş bir coşku vardı burada. Ama görüyoruz ki buna tahammül edemeyenler engellemeye çalışıyor. Ses bombası olduğu söylendi ama yaralılarımız var” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, ilk belirlemelere göre bir kişinin hayatını kaybettiğini teyit etti. Ardından Doğan Haber Ajansı (DHA) 20’nin üzerinde ölü olduğunu aktardı.

Patlama yerinde cesetler, flamalar ve bayraklarla örtülü şekilde bekliyor. Yaralılar hastanelere kaldırılırken, Ankara Numune, Hacettepe ve İbni Sina Hastanelerinde kan ihtiyacı olduğu belirtiliyor.

Bu arada patlama alanında bulunan şüpheli bir paketin imha edilmesi için bomba imha ekipleri olay yerinde.

CQ8al7gWIAEqiHr

İlk açıklamalar
Saat 11.20 itibarıyla Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Sağlık Bakanı ve İçişleri Bakanı’yla görüşerek patlamayla ilgili bilgi aldığı; saat 12.00’da ise Başbakanlık resmi konutunda Yalçın Akdoğan, Sağlık Bakanı, İçişleri Bajanı, MIT müsteşarı, Emniyet Genel Müdürü ve Ankara Valisi ile patlamayla ilgili biraraya geleceği, ardından Kayseri’deki programına devam edeceği açıklandı.

Türk Tabipler Birliği Başkanı Beyazıt İlhan, ölü ve yaralıların sayısını belirlemeye ve kan ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını ve Sağlık Bakanlığı’yla ambulans ihtiyacıyla ilgili görüştüğünü söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise ilk açıklamasında “Çok büyük katliamla karşılaştık. Vahşice barbarca bir saldırı gerçekleşti. Diyarbakır ve Suruç’un tıpa tıp benzeri ve devamı. Bilanço çok ağır” dedi.

Güvenlik önlemleri alındı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da patlama haberi sonrası İstanbul’daki miting ve programlarını iptal etti. Kılıçdaroğlu’nun Kadıköy Evlendirme Dairesi Otopark alanında saat 11.00’deki programı öncesi alanda aramalar yapıldı.

Ankara’daki patlama haberi sonrası HDP il binası da boşaltıldı ve arama yapıldı. Demirtaş’ın basın açıklaması yapması planlanan il binasında, gazeteciler ve çalışanlar dışarı çıkarılarak partililer tarafından binada arama yapıldı. Aramanın tamamlanmasından sonra Demirtaş binaya geldi.

Polis gaz attı

Mitinge katılanların yaralılara yardım etmeye çalıştığı sırada polis kalabalığa gaz attı. TTB kortejinde bulunan doktorların yaralılara müdahalesi sırasındaki bu saldırı öfke yarattı.

Emek, barış, demokrasi mitingi düzenlenecekti
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) de olduğu çok sayıda sendika ve meslek örgütü yarın Ankara’da “Emek, barış, demokrasi” ismiyle miting düzenleyecekti.

Miting için saat 10.00’da Ankara Tren Garı’nda biraraya gelecek olan gruplar, buradan Sıhhiye Meydanı’na yürüyecekti.

Mitinge DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin yanı sıra Emekçi Hareket Partisi (EHP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Emek Partisi (EMEP), Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaş Kültür Vakfı, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği (İHD), Halkevleri, Haziran Hareketi de katılacaktı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.