“Suriye’deki IŞİD Mevzilerine 26 Füze Fırlattık”

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ülkesinin devlet başkanı Vladimir Putin’le Soçi’de görüştü. Televizyonda yayınlanan görüşmede Şoygu, IŞİD’e düzenledikleri operasyonlarla ilgili bilgi verdi.

Şoygu, Hazar Denizi’ndeki 4 Rus savaş gemisinin Suriye’deki 11 IŞİD hedefine 26 füze fırlattığını söyledi. Savunma Bakanlığı da Twitter hesabından füzelerin fırlatılma anının görüntüsünü paylaştı. Bu aradaki mesafe 1500 kilometre. Şoygu, 30 Eylül’den bu yana Suriye’de düzenledikleri operasyonlarda 112 hedefe saldırdıklarını belirterek, “Saldırılarımızın kuvveti artıyor” ifadesini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, hava kuvvetlerinin Esed güçlerinin kara operasyonlarını destekleyeceğini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yaptığı görüşmeden bahseden Putin, “Paris’e son ziyaretimde Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ilginç bir fikirden bahsetti. Onun düşüncesine göre, Devlet Başkanı Esed’in hükümet güçleriyle, Özgür Suriye Ordusu olarak anılan oluşumun çabalarını bir araya getirmeye çalışmak mümkün olabilir” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarının sonuçları hakkında konuşmak için erken olduğunu belirtti. Şoygu’ya Suriye konusunda ABD, Türkiye, Suudi Arabistan, İran ve Irak’la işbirliği talimatı verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rus hava saldırılarının IŞİD’e karşı olmadığını söylemiş; “57 hava akımından 55’i ılımlı muhalefete karşı” demişti.

Kaynak: Reuters ve AFP

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.